Yodiviki yayına başladı

0

Türkiye’nin ilk sesli içerik platformu Yodiviki, yayına başladı. Her geçen gün daralan ve bize yetmeyen zamanı, teknolojiyi doğru ve yerinde kullanarak genişletmenin mümkün olduğunu kanıtlayan Yodiviki,  takipçilerine zamandan ve mekandan bağımsız katma değer sunan yeni bir platform. Akıllı telefon ve tabletlerden erişilen Yodiviki, zengin ve eğlenceli içeriğinin yanı sıra kuralları değiştiren telif modeliyle de dikkat çekiyor.  Uygulamanın Android versiyonu Google Playstore’da yerini aldı. iOS uygulaması da 2014 yılı sonunda çıkıyor.

Yodiviki, gitmeye vakit bulamadığınız kişisel gelişim seminerini arabada dinlemenize, hafta sonu müzeye gittiğinizde o müzeye özel hazırlanmış sesli rehberi yüklemenize, takip ettiğiniz köşe yazarlarını işe giderken yazarın sesinden dinlemenize, fakültede kaçırdığınız ders notlarına metroda kulak vermenize hatta uçakta giderken yeni öğrendiğiniz lisanın pratiğini yapmanıza imkân tanıyor. Platformdaki içerikleri 1 TL’den başlayan fiyatlarla cihazınıza indirmek mümkün. Yodiviki Kurucu Ortakları Göksenin Göksel ve Doruktan Türker, yaklaşık dört senedir üzerinde çalıştıkları platformu “yeni nesil bir proje” olarak tanımlıyorlar.

Vestel tarafından Türk mühendislerle geliştirilen ve yerli malı ilk akıllı telefon olarak tanıtılan Venüs X ve Venüs V model  cep telefonları  Yodiviki uygulaması yüklü şekilde piyasaya sunuldu. Vestel kullanıcılarına özel içeriklerin de yer alacağı projede Anne-Baba-Çocuk, İş Dünyası, Sivil Toplum, Kişisel Gelişim, Sağlıklı Yaşam, Edebiyat, Sanat, Mesleki Gelişim gibi ana kategoriler altında pek çok ilgi çekici işitsel eser yer alıyor.

Yazıya hatta çizgiye sesle hayat veren Yodiviki ekibi için eserin sadece roman olması gerekmiyor, örneğin onlar, çizgi romandan radyo tiyatrosu yapabiliyorlar. En büyük hedefleri ise bu coğrafyada üretilmiş Türkçe içerikleri farklı dillerde tüm dünyaya açmak.

“Telifte adil paylaşım dönemini başlatıyoruz”
Yodiviki’nin yayıncılık alanında birçok ilk’e aynı anda imza attığına dikkat çeken Yodiviki Kurucu Ortağı Göksenin GÖKSEL “Bunlardan ilki ve en önemlisi eser sahiplerinin sistemden doğan teliflerini anlık ve şeffaf biçimde görebilecekleri teknolojik altyapımız. Buna göre yazar, çevirmen ya da seslendirme sanatçılarımız bizim platformumuzda hak sahibi oldukları eserlerin telif gelirlerini çevrimiçi olarak doğrudan takip edebiliyorlar. Telif ödemelerini de doğrudan eser sahibine yapıyoruz.” dedi. Göksel “Ayrıca lisans sözleşmelerimiz tüm hak sahipleri için standart ve tek taraflı bir “hak alma” üzerine değil, “paylaşma” esası üzerine kurulu. Yerküre üzerinde “adalet”, “sağduyu” ve “vicdan” kavramlarının içinin boşaldığı bir devirde “adil paylaşım” bizim için çok önemli bir etik değer“ dedi.

Yodiviki Kurucu Ortağı ve Teknoloji Danışmanı Doruktan Türker “Bir sesli içerik platformu olan Yodiviki’nin diğer bir güçlü yanı da gündelik hayatınıza eşlik etmek üzere tasarlanmış içerikleri. Giderek mobil hale gelen bir dünyada aktivizimden hamileliğe, permakültürden futbol yorumlarına zengin dijital sesli içeriklere birkaç adımda kolayca ulaşabileceksiniz. Bu dijital platformda sanattan bilime, edebiyattan kişisel gelişime kadar farklı alanlarda güçlü bir içerik sunacağız” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>