Techinside Google News
Techinside Google News

YouTube’dan para kazanmak artık daha kolay

YouTube, içerik oluşturucuların içeriklerden para kazanma araçlarına erişim elde etme gereksinimlerini düşürüyor.

YouTube, içerik oluşturucuların YouTube İş Ortağı Programı (YPP) kapsamında para kazanma araçlarına erişim elde etme gereksinimlerini düşürüyor. Şirket, alışveriş ortaklık programını YPP’nin bir parçası olan ve 20.000’den fazla abonesi olan ABD merkezli yaratıcıları kapsayacak şekilde genişletiyor.

Google’a ait şirket, iş ortağı programına hak kazanmak için yeni koşulların şunlar olduğunu söyledi:

- Advertisement -
  • 500 aboneye sahip olmak;
  • Son 90 gün içinde 3 herkese açık yükleme;
  • ve geçen yıl 3.000 izlenme saati veya son 90 gün içinde 3 milyon Shorts görüntülemesi.

Daha önce koşullar şöyleydi:

  • En az 1.000 aboneye sahip olmak;
  • ve geçen yıl 4.000 saat izlenme veya son 90 gün içinde 10 milyon Shorts görüntülemesi.

İçerik oluşturucular yeni eşiğe ulaşırsa YPP’nin bir parçası olmak için başvurabilir ve Süper Teşekkür , Süper Sohbet ve Süper Etiketler gibi bahşiş araçlarına , kanal üyelikleri gibi abonelik araçlarına ve YouTube Alışveriş ile kendi ürünlerini tanıtma olanağına erişebilirler. 

Buradaki 90 gün şartı aslında düzenli içerik yükleme alışkanlığını ve sistematik içerik üretme alışkanlığını kazandırma amacıyla konulduğu bilinciyle bakıldığında gayet akılcı. Milyonlarca görüntüleme alan tek bir video kanalın sürdürülebilir olduğunu ifade etmez. YouTube, bu yeni uygunluk ölçütünü ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Tayvan ve Güney Kore’de uyguluyor. Daha sonra, YPP’nin kullanılabildiği diğer ülkelerde kullanıma sunacak.

Şirket, Alışveriş ortaklık pilotunu ABD’de daha fazla içerik oluşturucuyu kapsayacak şekilde genişletiyor. Halihazırda YPP’de olan ve 20.000’den fazla abonesi olan İçerik Üreticiler, videolarda ve Shorts’ta ürünleri etiketlemeye ve komisyon kazanmaya uygun olacak. YouTube, geçtiğimiz Kasım ayında ABD merkezli bazı içerik oluşturuculara Shorts için alışverişle ilgili özellikler sundu .

Mart ayında YouTube, videonun başında küfür kullanımına karşı kurallarını değiştirmek zorunda kaldı. Şirket, Kasım ayında, video eski bir yükleme olsa bile, küfür kullanan herhangi bir videoyu ilk 15 saniye içinde diskalifiye etme politikasını uygulamaya koydu. Şirket, yeni politika kapsamında süre sınırını yedi saniyeye çıkardı ve müzikte küfür kullanımına izin verdi .

YouTube Shorts para kazanma şartları neler?

Google’a ait şirket, Shorts içerik oluşturucuları için yeni para kazanma araçları sunmaya odaklanıyor. Şubat ayında YouTube ayrıca Shorts’tan elde edilen reklam gelirini içerik oluşturucularla paylaşmaya başladı . 2022’nin 4. çeyreği kazanç çağrısı sırasında şirket, Shorts’un günlük 50 milyar görüntülemeyi geçtiğini söyledi. Geçen Ekim ayında Meta, Reels’in Instagram ve Facebook’ta günlük 140 milyar görüntülemeye sahip olduğunu söyledi.

Geçen yıl YouTube, sanatçıların müziklerini videolarda kullanmaları karşılığında para kazanmalarını sağlayan bir araç olan Creator Music’i duyurdu. Mart ayında şirket, bir sanatçının erişimini Shorts da dahil olmak üzere farklı biçimlerde izlemek için yeni bir metrik kullanıma sundu .

Aslında tüm bunları YouTube ‘un gelişen trendleri ve kendi içinde gerçekleşen pazar kaymalarının, yeni iç pazarların bilincine varıp o yönde attığı adımlar olarak değerlendirmek yerinde olur. Bunun Türkiye’deki potansiyel içerik üreticilerine yansımalarının da olumlu yönde olması beklenebilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:27:42

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir