YouTube, Twitter ve Facebook kapatıldı mı?

0

youtubeMart sonunda resmen onaylanan yeni internet yasası beraberinde sitelerin erişiminin engellenmesi kararını da getirmişti. Yeni yasanın hayatımıza getirdiği yasaklardan biri de mahkeme kararı olmaksızın sitelere erişim engelleme kararı alınmasıydı.

Henüz resmi bir açıklama olmamakla birlikte bu yasağın ilk örneğiyle bugün karşılaşılmış olabilir. Şu an pek çok internet kullanıcısı YouTube ve Twitter’a erişemiyor. Buna karşın, kapatıldığı iddia edilen Facebook’a ise şu an için erişilebiliyor.

Yeni yasa, belirli bir içeriğin kaldırılması için ihlalin gerçekleştiği yayıncıya uyarı yapılmasını gerektiriyor. Bu uyarıya yanıt alınamaz ya da içerik kaldırılmazsa o sitenin tamamına erişim engelleniyor.

Güncelleme (14:10): Olayın ardından ilgili belgeler ortaya çıkmaya başladı. Buna göre; ilgili kararın gerekçesinde, Savcı Mehmet Selim Kiraz’a yapılan saldırıya ait fotoğrafların sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde yayınlanmasına değiniliyor. İlgili içerik kaldırma talebinin yapıldığı siteler arasında Twitter, YouTube ve Facebook dışında NTV, Milliyet, Radikal, Mynet ve İnternethaber gibi popüler haber kaynakları da bulunuyor.

Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>