YouTube yeni reklam mecranız olmalı mı?

0

Sosyal medya mecraları nasıl yaşadığımızı ve neler yaptığımızı şekillendiren bir etkiye sahip. Vermek istediğiniz mesaj ne olursa olsun doğru sosyal medya kanalından yeterli bütçe ile bu mesajı ulaştırmak istediğiniz herkese ulaşmak mümkün. Pek, bu mecralar ne kadar etkin?

Şüphesiz ki bu soruya verilebilecek cevapların her biri, her bir sosyal medya kanalı için kendi başına bir uzmanlık gerektiriyor. Ancak zaman zaman yayınlanan raporlar ve yapılan analizler bize yol gösterebilir. Bu sefer üzerinde duracağımız mecra dünyadaki tüm internet trafiğinin yüzde 20’lik kısmını oluşturan popüler video paylaşım sitesi YouTube.

YouTube 2014 2. Çeyrek Görünüm Raporu‘na göre YouTube reklamları seyircilerin yüzde 64’ü üzerinde satın alma kararı için pozitif etki gösteriyor.

Youtube üzerinden reklamlardan en çok 18-34 yaş aralığındaki kişiler etkilenmekte. Bu kişiler ise YouTube’u şu kanallar üzerinden kullanıyor;

YouTube-18-34-mecra

Bu seyircilerin yüzde 9’u aktif olarak yorum yapmak veya etkileşime girmek için bir eylemde bulunuyor. Üstelik ABD özelinde YouTube hiç bir ücretli yayın platformunun erişemediği kadar çok kişiye ulaşıyor.

YouTube-reach-vs-cable-channels

YouTube bu veriler doğrultusunda şu anda reklam verilebilecek en doğru alanların başında geliyor. Ancak bunu yaparken uzman danışmanlık almak ve bütçeleri doğru şekilde yönlendirmek gerçekten önemli aksi takdirde beklenen sonuçları elde edemeyebilirsiniz. İşletmeler açısından durum böyle iken medya kanalları için bu ne anlama geliyor?

Cevabı basit; konvansiyonel TV kanalları gelecek dönem stratejilerini doğru ayarlamadıkları takdirde wikipedia’nın tarih bölümünde yer alabilirler.

YouTube 2014 2. Çeyrek Görünüm Raporu’nu buradan indirebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>