Yurtdışı e-ticaret alışverişlerinde vergi muafiyeti sıfırlandı

0

Yurtdışındaki e-ticaret sitelerinden alınan ürünlerdeki 22 Euro’luk muafiyet sonlandırıldı

Yurtdışı e-ticaret şirketlerinden siparişle alınarak kargoyla teslim edilen ve fiyatı 22 Euro’yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı. Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de bugün yayımlandı. Karara göre, e-ticaret kapsamında kargoyla gönderilen ve fiyatı 22 Euro’yu geçmeyen ürünlere tanınan vergi muafiyeti sıfırlandı.  Bu muafiyet 75 Euro ‘luk bir limitteydi. Muafiyet önce 30 Euro’ya, 2016’da ise  22 Euro’ya düşürülmüştü.

Öte yandan, bedeli gönderi başına 150 Euro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap ve benzeri basılı yayınlardan vergi alınmayacak. Karar, 30 Mayıs’ta yürürlüğe girecek. 

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>