Yapay zeka destekli yüz tanıma, alışveriş yaparken sizi izleyecek

0

Yüz tanıma

Bir elektronik mağazasına gittiğinizi ve birkaç TV modeline baktıktan sonra evinize döndüğünüzü hayal edin. Mağazadaki kameralar tarafından tarandınız ve yüz bilginize sahip diğer veri tabanlarıyla bu bilgi eşleştirildi. Artık yüzünüz, bir “yeniden hedefleme” reklam kampanyasında kullanılabilir durumda.

Örneğin evinizde zaten sizin yüzünüzü daha önceden tanıyan kameralı bir akıllı TV kullanıyorsanız, bu TV arayüzünde artık yeni televizyon reklamları görebilirsiniz. 

					
					

Yapay zeka, yüz tanıma ve veri

Yukarıda anlattığımız senaryo size biraz gerçek dışı gelebilir. Ancak teknolojinin geldiği noktaya baktığımızda bunun hiç de uzak bir senaryo olmadığını görebilmek mümkün.

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan ve yüz tanıma sistemine sahip iPhone X bunun en güzel kanıtlarından biri. Tabii ki halihazırda Galaxy S8 gibi yüz tanıma kullanan farklı modeller de var ve yakın gelecekte bu sisteme sahip cihazlar git gide artacak. Öte yandan Economist verilerine göre şu anda Facebook’un elinde kayıt altına alınmış 1.2 milyon yüz var. Hani bir fotoğrafı yükledikten sonra, sistem o fotoğraftaki kişiyi tanıyıp “Ahmet’i etiketleyeyim mi?” diye soruyor ya; ondan bahsediyoruz.

Halihazırda WhatsApp‘ta veya Facebook Messenger‘da arkadaşınızla konuştuğunuz bir ürün, karşınıza 1 saat sonra reklam olarak dönebiliyor. En değerli şeyin veri olduğu günümüzde, gelişen teknoloji ve yüz tanıma gibi sistemlerin yaygınlaşmasıyla reklamcılığında bu yöne kaydığını görüyoruz. Ancak tabii ki bunu kullanacak veya kullandırtacak şirketlerin de, kişisel güvenlik noktasında birçok dikkat etmesi gereken konu ve adım var.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>