Zika virüsü için Google ve UNICEF bir arada

0

zika virüsüArama devi Google ve UNICEF, Brezilya ve  Latin Amerika’da hızla yayılan Zika virüsü karşısında güç birlikteliğine gitti. Bu ortaklıkla birlikte oluşturulacak açık kaynaklı platformda sivrisinekler aracılığıyla yayılan Zika virüsünün yayılım noktaları haritalandırılacak ve muhtemel salgınlar önceden saptanacak.

Bahsi geçen haritalandırma sistemi, seyahatler ve hava şartlarının dahil olduğu geniş bir yelpazeye sahip bilgi edinme kaynağından yararlanacak. Google’a göre bu sayede hükümetler ve yardım organizasyonları kaynaklarını daha etkili biçimde kullanacaklar. Google ayrıca UNICEF’e 1 milyon dolar bağışladıklarını ve bu bağışın sivrisineklerle mücadele, aşı geliştirme ve farkındalık kampanyalarında kullanılacağını açıkladı. Bunlarla yetinmeyen Google, YouTube üstünde Sesame Street gibi içerik üretici ve kanallarla bir partnerlik gerçekleştirerek Zika virüsü hakkında bilgi ve korunma ile alakalı içeriklerin yayılmasını hızlandırmayı amaçlıyor.

Zika Virüsü Nedir?

Aedes Aegypti türü sivrisineklerin taşıdığı virüs özellikle hamile kadınları enfekte ettiğinde Mirosefali, yani nörogelişimsel bir bozukluk sonucu bebeklerde beyin gelişiminin durması ve baş çevresinin normalden küçük olmasına sebep oluyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>