Zoom gizlilik ve güvenliği artıracak

0

Zoom gizlilik

Son dönemde gizlilik ve güvenlik ihlalleri nedeniyle gündemde olan Zoom, bu sorunun önüne geçmeye çalışıyor. Zoom gizlilik ve güvenlik yenilikler yapacak.

Zoom gizlilik ve güvenliği artırmak için yenilikler sunacak

Koronavirüs salgını, eğitim ve çalışma sisteminde dijitalleşmeyi zorunlu hale getirdi. Birçok şirket ve üniversite uzaktan eğitim ve çalışma sistemiyle süreçlerine devam ediyor.

Bu dönemin en çok yükseliş gösteren platformu ise son 3 aylık dönemde kullanıcı sayısı 10 milyondan 200 milyona ulaşan Zoom oldu. Ancak Zoom’un iOS kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşması, uçtan uca şifreleme olmaması nedeniyle başka kullanıcıların görüşmelere katılım sağlayabilmesi Zoom’un gizlilik ve güvenlik yönüden yoğun eleştiri almasına neden oldu. Hatta bu güvenlik açıkları için ABD’de Zoombombing olarak isimlendirildi.

Zoom tarafından yapılan açıklamada ise 5 Nisan itibariyle gizlilik ve güvenliğin artırılacağı duyurulmuştu. Zoom yapacağı yeniliklerle her sohbeti şifreli hale getirecek ve başka katılımcıların şifresiz şekilde giriş yapamaması sağlanacak. Benzer şekilde sohbete katılan kişiler kurucu onayından geçmek zorunda kalacak.

Zoom’un bu güvenlik açıklarının arkasında, kendisinin de tahmin etmeyeceği kadar kullanıcı sayısına ulaşmış olmasının da etkili olduğu belirtiliyor. Zoom, 90 günlük süreçte tüm kaynaklarını gizlilik ve güvenlik için harcayacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>