Zoom verileri Çin sunucularına mı aktarıyor?

0

Zoom verileri Çin

Koronavirüs döneminde çok hızlı bir şekilde yükselen Zoom, güvenlik açıklarıyla gündeme geliyor. bu kez Zoom verileri Çin sunucularına aktardı iddiaları ortaya çıktı.

Zoom verileri Çin ile mi paylaşıyor?

İş ve eğitim dünyasının koronavirüs nedeniyle uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim modeline geçmiş olması, çevrimiçi platformların yoğun ilgi görmesine neden oldu. Bu dönemde en hızlı yükselişi ise Zoom gösterdi.

Salgın öncesinde 10 milyon aktif kullanıcısı bulunan Zoom, birkaç ay gibi kısa bir süre içinde 300 milyon kullanıcı barajına ulaşmış durumda. Ancak Zoom ile ilgili güvenlik açığı iddialarının da ardı arkası kesilmiyor.

Bu kez Zoom’un kullanıcı verilerini yanlışlıkla Çin’de bulunan sunuculara aktardığı iddiaları gündeme geldi. Zoom kurucusu Eric Yuan’ın Çinli olması nedeniyle, Zoom’un Çin hükümeti ile iş birliği içinde olduğu ve bu nedenle kullanıcı verilerinin ChinaOver’a aktarıldığı iddia ediliyor.

Şu anda toplamda 17 veri merkezi bulunan Zoom’un, Çin’de de bir veri merkezi yer alıyor. ancak bu veri merkezi Avustralyalı bir şirket tarafından yönetiliyor. Eric Yuan ise yaptığı açıklamada 2007 yılında ABD vatandaşlığı aldığını, 1997’den beri ABD’de yaşadığını ve şirketi de ABD’de kurduğunu söylüyor. Çin hükümeti ile iş birliği iddialarını yalanlıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>