Techinside Google News
Techinside Google News

Zoom”la başınız dertte mi? İşte kapsamlı çözüm önerileri…

İş hayatının önemli bir parçası haline gelen Zoom video görüşme programıyla ilgili sorunların çözümü sandığınızdan daha kolay olabilir

Toplantıları online platforma taşıyarak daha verimli hale getiren uygulamalardan biri olan Zoom, günlük iş döngümüze de bu anlamda katkı sağlıyor. Toplantıları mekan bağımsız yapmaya yardımcı olan bu uygulamada da her teknolojik çözüm gibi zaman zaman sorun yaşanabiliyor. Biz de sizin kullanıcıların karşılaştığı en yaygın Zoom sorunlarını ve bunların çözümlerini derledik.

Web kamerası veya ses çalışmıyor

Hiçbir şey bir Zoom aramasında web kameranızın veya sesinizin çalışmaması kadar sinir bozucu olamaz. Web kameranız görünmüyorsa veya seçili olduğu halde çalışmıyorsa, önce bu temel ipuçlarından bazılarını deneyin.

- Advertisement -

Çözüm 1: Yakınlaştırma ayarlarını kontrol edin

Bir çağrıya katılmadan hemen önce toplantı kimliği isteyen açılır pencerede aşağıdaki ayarların işaretini kaldırın:

  • Sese bağlanma
  • Videomu kapat

Bu, sesiniz ve görüntünüz otomatik olarak etkinleştirilerek bir aramaya katılmanızı sağlar.

Çözüm 2: Diğer ilgili uygulamalardan çıkın

Web kameranız görünmüyorsa, web kamerasını kullanan diğer tüm programların kapalı olduğundan emin olun. Zoom, o anda farklı bir uygulama tarafından erişiliyorsa kamerayı kullanamayabilir.

Çözüm 3: Ses ve görüntüyü test edin

Web kameranız veya ses sorunlarınız devam ederse, Zoom test sayfası üzerinden ses ve görüntünüzü test edebilirsiniz. Açıldıktan sonra, Zoom uygulamasında bir test aramasına katılabilir ve ekrandaki talimatları takip edebilirsiniz.

Çözüm 4: Bilgisayar ayarlarını kontrol edin

Bazen sorun Zoom olmayabilir. Windows 10 veya Windows 11 PC ya da Mac kullanıyorsanız, web kamerası engellenmiş olabilir. Zoom uygulamasının veya web tarayıcınızın web kameranızı kullanabildiğinden emin olmak için uygulama izinlerinizi kontrol ederek bunu düzeltebilirsiniz.

Özellikle web üzerinde, aramanızı yeniden başlatarak ve kamera ve mikrofon erişimi sorulduğunda İzin Ver’e bastığınızdan emin olarak da bu ayarı kontrol edebilirsiniz.

Windows 10

Görev çubuğu arama kutusuna “web kamerası” yazın ve menüden Kameranıza hangi Microsoft uygulamalarının erişebileceğini seçin öğesini seçin. Aşağı kaydırdığınızda web kameranızı kullanmasına izin verilen Microsoft Store ve masaüstü uygulamalarının listesini göreceksiniz.

Zoom gibi Microsoft Store dışı uygulamalar için Masaüstü uygulamalarının kameranıza erişmesine izin ver geçişinin Açık konumuna getirildiğinden emin olmanız gerekir.

Windows 10 Mikrofon ayarlarında da yapabileceğiniz benzer ayarlar vardır.

Windows 11

Windows 11’de Başlat Menüsü’ne Webcam yazın ve Kamera gizlilik ayarları bağlantısını seçin. Buradan Uygulamaların kameranıza erişmesine izin verin seçeneğini bulun ve geçiş anahtarının Açık olduğundan emin olun. Ardından bu seçeneği seçerek genişletin, böylece Masaüstü uygulamalarının kameranıza erişmesine izin ver seçeneğini bulabilirsiniz. Ardından bu geçiş anahtarının da Açık olduğundan emin olun.

macOS

Sistem ayarlarını açın ve Gizlilik ve güvenlik öğesini seçin. Ardından Kamera‘yı seçebilir ve istediğiniz web tarayıcısının ve Yakınlaştırma‘nın açık olduğundan emin olabilirsiniz. Mikrofon erişim ayarlarınızı yapmak için de benzer adımları takip edebilirsiniz. Kamera yerine Mikrofon‘u seçmeniz yeterlidir.

Not: Bazı dizüstü bilgisayarlarda web kamerasının düzgün çalışması için etkinleştirilmesi gereken fiziksel bir web kamerası anahtarı da vardır. Eğer varsa, sizinkinin doğru konumda olup olmadığını iki kez kontrol edin.

Çözüm 5: Zoom’u Yeniden Yükleyin

Her şey başarısız olursa, yazılımı kaldırın. Bir dahaki sefere sanal bir toplantıya katılmayı veya başlatmayı denediğinizde, web tarayıcısı istemcisi yazılımı sizin için indirmelidir. Yazılımı Zoom’dan manuel olarak da yükleyebilirsiniz.

Görüşme sırasında yankılar

Zoom ile ilgili bir başka yaygın sorun da toplantı sırasında ses yankısıdır. Bir ses yankısı veya geri bildirim duyuyorsanız, bunun üç olası nedeni vardır.

Çözüm 1: Girdiyi sınırlandırın

Birisi aynı anda hem bilgisayar hem de telefon sesini aktif hale getirmiş olabilir. Bu durumda, mikrofon simgesinin yanındaki Yukarı ok simgesini seçip Bilgisayar sesinden çık seçeneğini belirleyerek telefon görüşmesini kapatmalarını veya konferans sırasında bilgisayar tabanlı sesten çıkmalarını isteyin.

Çözüm 2: Harici hoparlörleri taşıyın veya devre dışı bırakın

Bilgisayar veya telefon hoparlörleri birbirine çok yakın olabilir. Birbirine çok yakın olan iki kişiden uzaklaşmalarını veya bir kapıyı kapatmalarını isteyin. Birinden sesli konferanstan ayrılmasını veya cihazındaki sesi kapatmasını da isteyebilirsiniz; ancak sesi kapatma tek başına yankıyı azaltmada her zaman etkili olmayabilir. Kulaklık kullanmak da yankı etkisini azaltmaya yardımcı olur.

Çözüm 3: Ek sesi devre dışı bırakın

Aktif sese sahip birden fazla bilgisayar aynı konferans odasında olabilir. Yine, birbirlerine çok yakın olan iki kişiden uzaklaşmalarını veya bir kapıyı kapatmalarını isteyin. Ayrıca birinden sesli konferansı terk etmesini, cihazındaki sesi kapatmasını veya kulaklık takmasını isteyebilirsiniz.

Toplantılar sırasında yakınlaştırma gecikiyor veya donuyor

Gecikme ve donma genellikle internet bağlantınızda bir sorun olduğunu gösterir. İşte dalgalı video kalitesi hakkında yapmanız gerekenler:

Çözüm 1: Bağlantıyı değiştirin

Bir mobil cihazda, bunun yardımcı olup olmadığını görmek için daha iyi bir bağlantıya sahip bir alana gidin. Bilgisayarlarda, mümkünse kablolu bir Ethernet bağlantısına bağlı kalın. Aksi takdirde, yerel yönlendiriciye yaklaşın ve 5GHz bağlantısını kullanın – daha hızlıdır ve (genellikle) daha az veri sıkıştırır.

Çözüm 2: Bağlantı hızını kontrol edin

Başarılı bir görüntülü sohbet için doğru internet hızlarını hedefleyin. Bir ekip ortamında birden fazla kişiyle konuşurken, yükleme hızının 1Mbps ve indirme hızının 600Kbps civarında olmasını istersiniz. Mevcut hızlarınızı her zaman hızlı bir internet hız testi ile kontrol edebilirsiniz. Hızlar istenmeyen düzeydeyse Çözüm 1’i tekrarlayın.

Çözüm 3: Yakınlaştırma ayarlarını yapın

HD ve Touch up my appearance seçeneklerinin işaretini kaldırmayı deneyin. Bu seçeneklere erişmek için, Zoom masaüstü uygulamasının ana ekranındaki Profil simgenize tıklayın ve açılan menüden Ayarlar ‘ı seçin veya bir arama sırasında video kamera simgesinin içindeki Ok simgesini seçin ve ardından açılan menüden Video ayarları ‘nı seçin. Bundan sonra, solda listelenen Video kategorisini seçin (zaten seçili değilse).

Bu iki seçeneğin işaretini kaldırarak video bağlantınızın gerektirdiği bant genişliği miktarını (ve sisteminizin donanımındaki ek yükü) azaltabilirsiniz, bu da gecikme sorunlarını çözmenize yardımcı olabilir.

Ekranımı paylaşamıyorum

Ekranınızı paylaşmak birçok Zoom görüşmesinin önemli bir parçasıdır. Zoom penceresinin altındaki Ekranı paylaş seçeneğine tıklamak kadar kolaydır. Bir arama sırasında ekranınızı paylaşmayı planlıyorsanız, önce birkaç ayarı kontrol edin.

Çözüm 1: Bağlantınızı kontrol edin

Ekranınızı paylaşmak çok fazla bant genişliği gerektirir. Sağlam bir internet bağlantınız olduğundan ve aramaya bağlı olduğunuzdan emin olun. En iyi performans için varsa kablolu bağlantı kullanın.

Çözüm 2: Ekran Paylaşma toplantısını deneyin

Ana ekranda, Yeni toplantı öğesinin yanındaki Aşağı ok simgesini seçin ve Video ile başlat seçeneğinin işaretini kaldırın. Böylece toplantınız yalnızca sesle başlayacak ve bant genişliği azalacaktır. Videonuz otomatik olarak açılmayacaktır.

Alternatif olarak, zaten bir görüşme yapıyorsanız ve ekranınızı paylaşmanız gerekiyorsa, Videoyu durdur düğmesini seçerek videonuzu kapatın ve ardından yeşil Ekranı paylaş düğmesini seçin.

Ekran paylaşımı sırasında uzaktan kumandam yok

Ekranınızı paylaşırken, izleyici sorun gidermenize veya bir işlemi daha net açıklamanıza yardımcı olmak için uzaktan kontrol talep edebilir. Bu araç, Görünüm seçenekleri altında Uzaktan kumanda iste olarak listelenir ve ekran paylaşılırken herhangi bir zamanda erişilebilir. Uzaktan kontrolü etkinleştirmek istiyor ancak düzgün çalışmıyorsa, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç olası sorun vardır.

Çözüm 1: Uzaktan kontrole izin verin

Büyük olasılıkla, paylaşımcı (ana bilgisayar) uzaktan kontrol talebini kabul etmiyordur. Ekranlarında bir bildirim açılır ve uzaktan kontrolü etkinleştirmek için İzin Ver’i seçmeleri gerekir.

Çözüm 2: Ana bilgisayara müdahale etmeyin

Paylaşımcı (ev sahibi) işlemi yarıda kesiyor olabilir. Teknik olarak, ekranını paylaşan kişi istediği zaman faresine tıklayarak uzaktan kumandayı durdurabilir. İzleyici (istemci) uzaktan kontrolü üstlenirken ana bilgisayarı her zaman yalnız bırakın.

Çözüm 3: Uyumlu bir cihaz bulun

Yanlış cihazda olabilirsiniz. iPad ve Android cihazlar, örneğin, uzaktan kumanda veremez veya talep edemez, ancak başka biri onlara kontrol verebilir.

Zoom’dan e-posta mesajları almıyorum

Bir diğer yaygın sorun ise Zoom’dan e-posta mesajları alamamaktır. Bu, bildirimleri ve aktivasyon e-postalarını içerebilir. Bunların ulaşması 30 dakika kadar sürebilir ve daha uzun sürebilir. Eğer ulaşmazsa, e-postanızın düzgün yapılandırıldığından emin olmanız gerekir.

Genellikle, bu sizin tarafınızdan yapılan bir şey değildir, bu nedenle BT departmanınızdan Zoom’un e-posta IP adreslerini beyaz listeye almasını istemeniz gerekir. Gmail veya kişisel bir e-posta hizmeti kullanıyorsanız, spam klasörünüzü de kontrol edin. E-postalar [email protected] adresinden gelecektir.

Zoom çöküyor

Zoom çöküyor ve kendini tamamen kapatıyorsa, bu çözümlerin yardımcı olup olmadığına bakın.

Çözüm 1: Servis sorunlarını kontrol edin

Bölgesel bir Zoom sorunu olup olmadığını görmek için Zoom Hizmet Durumu ve Downdetector ‘ı kontrol edin. Bazen sunucu sorunları veya platform bakımı olabilir, bu da hizmetin bir süre kapalı kalacağı anlamına gelebilir. Eğer böyle bir durum varsa beklemeniz gerekecektir.

Çözüm 2: Web sürümünü kullanın

Sorun bölgesel değilse web sürümünü deneyin. İnternet bağlantınız yeterli olduğu sürece, yüklü uygulama sorun yaşıyorsa biraz daha güvenilir olma eğilimindedir.

Çözüm 3: Yakınlaştırma ayarlarını kontrol edin

Bazen Zoom’un ses ve video ayarları konusunda kafası karışabilir. Örneğin, web kamerası bağlantınızı bir ses çıkışı olarak kullanmaya çalışıyorsa, sonuç olarak genellikle çökmeye başlayacaktır. Video bağlantılarının web kameranıza yönlendirildiğinden ve gerekirse sesinizin bağlı hoparlörlere yönlendirildiğinden emin olun.

Zoom bombardımanına uğruyorum

Evet, Zoom bombalama diye bir şey var. Özel bir toplantıya katılıp bangır bangır müzikten pornoya kadar her şeyle toplantıyı bozmak giderek yaygınlaşan bir moda. Geçmişte biri toplantınızı Zoom bombardımanına tuttuysa, gelecekteki istilaları önlemede inanılmaz derecede etkili olan bir çözüm var.

Çözüm: Bir şifre gerektir!

Toplantıyı oluşturan ve davetiyeleri gönderen ev sahibi, tüm katılımcıların katılmadan önce bir şifre girmesini zorunlu tutabilir. Bu, yabancıların içeri girmenin yollarını bulmakta zorlanacağı anlamına gelir. Aslında, parola girme zorunluluğu varsayılan olarak ayarlanmıştır.

Daha ayrıntılı yollarla hacklenmekten endişeleniyorsanız, iyi haberler var: Zoom tüm toplantılar için uçtan uca şifreleme özelliğine sahiptir. Sonuçta bu, ücretsiz bir hesap kullanıyor olsanız bile içeriğin korunmasına ve Zoom bombardımanının daha gelişmiş sürümlerinin önlenmesine yardımcı olacaktır.

Zoom toplantım kaydedilmiyor

Zoom toplantınızı kaydetme seçeneğiniz yok mu? Muhtemelen izinlerinizle ilgili bir sorun var. İşte yapmanız gerekenler.

Çözüm 1: Zoom izinlerini yönetin

Zoom toplantılarını yalnızca toplantı sahipleri kaydedebilir veya bu yeteneği başka birine devredebilir. Toplantınızda kayıtçı olmanız gerekiyorsa, toplantı sahibinizden Katılımcılar menüsünden size izin vermesini isteyin, burada Diğer düğmesi Kayda izin ver seçeneğini gösterecektir.

Çözüm 2: Yerleşik ekran kaydedicileri kullanın

Bu biraz hantal, ancak hem Windows hem de macOS, Zoom toplantınızın gerçekleştiği ekranın bir bölümünü yakalamak için açabileceğiniz yerleşik ekran kaydedicilere sahiptir.

Zoom güvenliği konusunda çok endişeliyim, işim için kullanamıyorum

Zoom geçmişte, bilgisayar korsanlarının Mac bilgisayarların kontrolünü ele geçirmesine izin veren kötü şöhretli bir hata da dahil olmak üzere çeşitli güvenlik açıklarına sahip olduğu için bu anlaşılabilir bir durum. Bu durum birçok işletme kullanıcısını duraksattı, ancak Zoom’a güveniyorsanız vazgeçmek zorunda değilsiniz.

Çözüm: Sürekli güncelleyin

Zoom, hataları için hızlı yamalar, özellikle de Zoom’u güvende tutmak için güvenlik düzeltmeleri yayınlama konusunda oldukça başarılı olmuştur. Şirket ayrıca incelenmesi için en son sürümleri hakkında ayrıntılı bilgi sağlıyor. Zoom her zaman güncelleniyorsa, kullanımı kesinlikle daha güvenlidir.

Zoom iş planlarının, Zoom kullanımını yalnızca yetkili kullanıcılarla sınırlandırmaya yardımcı olabilecek yönetilen alan adlarını da içerdiğini unutmayın.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir