Zuckerberg 45 milyar dolar bağış yaptı!

0

zuckerberg
Facebook’un CEO’su Zuckerberg dün bir kız çocuk sahibi oldu.

Kızına yazdığı mektubu da basına duyuran Zuckerberg, Facebook’taki hisselerinin %99’unu eşi Priscilla Chan ile oluşturdukları Chan Zuckerberg Vakfı’na bağışladığını duyurdu. Vakfın amacı, hastalıklara çare bulmak, dünyadaki eğitimi destkelemek ve iletişim kanalları geliştirmek olarak özetlenebilir.

Aslında bu hareket büyük bir sürpriz değil. Bill Gates’in başını çektiği milyarder iş adamları, “kefenin cebi yok” anlayışıyla, kazandıkları milyar dolarları bağış işlerine harcamaya karar vermişler ve bunu için oluşturdukları harekete de “Giving Pledge” ismini vermişti. Bill Gates’in vakfı da, pek çok farklı projenin yanında, Afrika’da hem sıtma salgınlarını önlemek hem de diğer hastalıklara karşı aşıyı geniş bölgelere yaymak için sivrisineklerin DNA’sını değiştirerek, sivrisineklerin vücuduna aşı yüklemek ve sinekler sayesinde bölgedeki insanları ve hayvanları aşılamak üzerine bir proje geliştiriyor.

Zuckerberg’in bağışı yine de bazı şartlara bağlı. Bu şartlar göre, Zuckerberg her yıl hisselerinin sadece bir bölümünü vakfa devredebilecek. Bu miktrda yıllık 1 milyar doları geçemeyecek. Yani şu andaki değeri ile 45 milyar dolar değerindeki hisselerin tamamıyla vakfa geçebilmesi için en az 45 yıl gerekecek. Bu da Zuckerberg’in ömrü boyunca Facebook’un en büyük ortakları arasında yer almasına yetecek gibi görünüyor. Elbette Zuckerbeg minimum bir sınır koymuş değil ve bazı yıllar hisselerini hiç devretmeyebilir.

Bir diğer deyişle, ölene kadar hisseleri kendi kontrolünde tutma hakkına sahip.

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>