Techinside Google News
Techinside Google News

ZyXEL güvenlik açığı ile gündemde

Ağ ekipmanları konusunda lider şirketlerden ZyXEL güvenlik açığı ile gündeme geldi. ZyXEL’deki bu açık birçok ekipmanı tehlikeye atıyor.
- Advertisement -

Ağ ekipmanları konusunda lider şirketlerden ZyXEL güvenlik açığı ile gündeme geldi. ZyXEL’deki bu açık birçok ekipmanı tehlikeye atıyor.

ZyXEL güvenlik açığı için uyarıldı

Yazılım sektöründe güvenlik açıkları şirketler ve son kullanıcılar için büyük problemlere yol açabiliyor. ZyXEL’de görülen yeni güvenlik açığı da bu nitelikte oldu diyebiliriz.

EYE isimli bir güvenlik şirketi tarafından tespit edilen ve 29 Kasım 2020’de ZyXEL’e bildirilen güvenlik açığının kritik seviyede olduğu öğrenildi. ZyXEL’de 4.60 sürümlü kullanıcı ara yüzünde tepsi edilen ve seri numarası CVE-2020-29583 olan açık, ZyXEL’in tümleşik güvenlik duvarını da etkiledi. Bağlantılı erişim noktalarına güncelleme göndermek için kullanılan hesaptaki şifrenin değiştirilemediği ve PrOw!aN_fXp olarak düz metin şeklinde saklandığı öğrenildi.

Bu gizli hesabı, 100 binden fazla ZyXEL güvenlik duvarının, VPN’in ve erişim noktası kontrolcüsünün içerdiği belirtildi.

ZyXEL güvenlik önlemleri kapsamında birçok cihazı için gerekli güncellemeleri yaptı. 18 Aralık tarihinde erişim noktası ürünleri haricinde açığın giderildiği duyuruldu. Ancak erişim noktası ürünleri için ise Nisan 2021’de yamanın yayınlanabileceği belirtildi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir