2025’te 1 milyar 5G kullanıcısı olacak

1

MWC 2017’nin odak konularından biri haline gelen 5G hakkında önemli bir araştırmanın sonuçları da yine etkinlik sırasında duyuruldu.

GSMA’ın hazırlattığı araştırmaya göre, 2020’de hizmete girmesi beklenen 5G’nin, 5 sene içinde 1 milyar insana ulaşması bekleniyor. Bu da dünyadaki her 8 mobil bağlantıdan birinin 5G olması anlamına geliyor.

Öte yandan, MWC 2017’deki açıklamalar ve duyurular da göz önüne alındığında sektörün 5G’yi 2109’da hizmete sokmaya hazır olduğu da anlaşılıyor. Bu da, 1 milyar kullanıcı rakamına 2025’den daha önce ulaşabilme ihtimalini arttırıyor.

GSMA’in genel yönetmeni Mats Granryd’a göre, 5G’nin sağladığı imkanlar, çok daha rahat, daha lüks, daha zengin bir hayat biçiminin, geniş kitlelere yayılmasını tetikleyecek. Otomatik park eden otomobillerden, hologram teknolojisiyle konferans yapılabilmesine kadar, sayısız yüksek teknoloji imkanı, günlük hayatın doğal bir parçası olacak. Bu da hayat standartlarını büyük oranda iyileştirecek. Artık çoğu insan çalışmak için evlerini hatta uzak şehirleri mekan tutacak. İş toplantıları için ofislerde fiziksel olarak bulunma zorunluluğu ortadan kalkacak. Akıllı otomobillerin yaygınlaşmasıyla şehirlerdeki trafik sıkışıklığı rahatlayacak, insanların trafiğe harcayacağı zaman kendilerine kalacak.

2G’den 3G’ye geçiş sayesinde, 2000’lerin başında hayal bile edilemeyen, sosyal medyada canlı video yayınları, anlık fotoğraf paylaşabilmek, sesli ve görüntülü konferans görüşmeleri gibi imkanlar bugün hayatın olağan bir parçasına dönüşmüşken, 5G sayesinde de önemli gelişmeler yaşanacak ve bu gelişmeler günlük hayatın standartlarını büyük oranda iyileştirecek.

GSM operatörleri ve mobil dünyanın farklı oyuncuları tarafından oluşturulan GSMA kuruluşunun araştırmasına göre, 5G’nin başarısı, dünyadaki operatörlerin bu yeni sistemi doğru anlayarak, hızlı bir şekilde topluma adapte etmesiyle doğru orantılı olacak. 

Yorumlar

  1. Insallah oyle birsey olmaz. Elektrosmoke seviyesi gittikce artiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>