3 boyutlu konum belirleme yapılacak!

0

3 boyutlu konum

ABD’de acil çağrılara ulaşabilmek için 3 boyutlu konum belirleme yapılacak. Böylelikle ekipler, olay yerine daha hızlı bir şekilde ulaşabilecek.

3 boyutlu konum belirleme neden önemli?

ABD’de 911 acil aramalarında FCC’ye arayan kişinin X ve Y koordinatları iletiliyor. Yapılan geliştirme çalışmalarıyla artık GPS verilerine Z koordinatı da eklenecek. Böylelikle arayan kişinin bulunduğu yükseklik bilgisi de yetkililere aktarılacak. Örneğin; 20 katlı bir binanın bulunduğu yerden yapılan acil durum çağrısında, yetkililerin çağrının hangi kattan yapıldığını görebilecek.

Konum belirleme özelliğine üçüncü boyutun da eklenmesiyle, ekiplerin olaya müdahale sırası kısalacak. Ancak testleri devam sistemde henüz artı – eksi üç metreye kadar kesin doğruluk sağlanabiliyor.

Google’ın geçtiğimiz yıl duyurduğu sistemde ise doğruluk oranı çok daha yüksekti. FCC, verilerin gizliliği ve güvenliğinin sağlanabilmesi için kendi sistemini kullanmaya devam edecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>