3D yazıcılar canlı doku üretebilecek

0

3D yazıcılar canlı

Araştırmacılar tarafından geliştirilen özel bir bioprintig çalışmasıyla, 3D yazıcılar canlı dokuyu saniyeler içerisinde üretebilecek kapasiteye ulaştı.

3D yazıcılar canlı doku üretiminde kullanılacak

Son yıllarda 3D yazıcılar canlı doku ve ilaç üretimi gibi alanlarda kritik öneme sahip oldu. Üretimi ve kişiselleştirmeyi mümkün kılan 3D yazıcıların, ucuzlamasıyla birlikte ulaşılabilir hale gelmesi bekleniyor. EPFL ve UniversityMedical Center Utrecht’ten araştırmacılar, bioprinting alanında önemli bir çalışmaya imza attı.

”Volumetricbioprinting” isimli bu çalışmada, kök hücrelerle dolu bir tüp kullanılıyor. Daha sonra bu tüpün içerisine lazer ışınları yansıtılıyor ve bu sayede şekillenme meydana geliyor. Oluşan yapıya damarların ve kan hücrelerinin eklenmesi için endotel hücreleri ilgili dokuya tanıtılıyor.

Şu anda menisküs için kullanımı mümkün olan bu yöntemin en büyük özelliğinin, üretimin saniyeler içinde gerçekleşiyor olması olarak gösteriliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>