3D yazıcılar Türkiye’nin önceliği oldu

0

TeTe%2B3D%2Byazici+%281%29ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘ulusa sesleniş’ konuşmasına giren, dünya genelinde sağlıktan savunmaya, mimariden iletişim teknolojilerine kadar hemen her sektörde belirleyici rol oynaması beklenen 3D yazıcılar, Türkiye’nin geleceğe dair planlamalarında ilk sıraya yerleşti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) tarafından belirlenen ‘öncelikli alanların’ desteklenmesine dair program belli oldu. Türkiye’de hayata geçmesi düşünülen Ar-Ge projelerine destek vermek amacıyla çeşitli dönemlerde çağrı planlaması yapan kurum, 2015-2017 yılları için öncelikli alanın ‘3D Yazıcılar’ olduğunu açıkladı.

“3D teknolojisi günümüzün sanayi devrimi”

Türkiye’nin tamamen yerli ilk 3D yazıcısı ‘TeTe’nin üreticisi olan LTS Teknoloji Grup Başkanı Talat Sam, 3D yazıcı teknolojisini ’21. yüzyılın sanayi devrimi’ olarak nitelendirdiklerini söyledi.

Dünya genelinde herkesin 3D yazıcıların gücüne odaklandığına işaret eden Sam, “Ülkemizin de bu güce odaklanması ve Bakanlık düzeyinde adımlar atılması memnuniyet verici. Bakan Fikri Işık’ın ’20 milyon dolarlık pazar oluşturulması’ sözü meyvelerini vermeye başladı. Sayın Bakan’ın bu işin üzerine eğilmesi ve Bakanlığın 3D yazıcının ülkemizde üretimi için tam destek vermesi çok önemli. BTYK’nın önümüzdeki 2 yıl boyunca desteklenecek öncelikli alanların ilk sırasına 3D teknolojisini koyması bu desteğin bir örneği. BTYK, 2012 yılından bu yana 650’nin üzerinde projeye 500 milyon TL’nin üzerinde destek sağlayan bir kurum” dedi.
“Bu kez treni kaçırmayalım”

Sam ayrıca, 3D yazıcıların başta ABD olmak üzere dünya genelinde çok sayıda ülkenin üretim şekillerini değiştirebilecek bir teknoloji olduğunun altını çizerek, “Türkiye geçmiş yıllarda otomotiv, bilgisayar, cep telefonu gibi alanlarda öncü olma trenini maalesef kaçırdı. 3D yazıcı teknolojisi ile ilk kez tüm dünyanın peşinden koşacağı bir teknolojinin üretim üssü olabiliriz” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>