5 dakikada tamamen şarj olan batarya geliştirildi

0

5 dakikada tamamen şarj olan batarya

İsrail merkezli girişim StoreDot, 5 dakikada tamamen şarj olan batarya geliştirdi. Bu batarya elektrikli araçlarda kullanılabilecek.

5 dakikada tamamen şarj olan batarya

Batarya ihtiyacı artık kullandığımız mobil cihazlardan, ulaşım araçlarına kadar farklı alanlarda artış gösteriyor. Bununla birlikte yenilikçi çalışmalara da şahit oluyoruz.

İsrail’da bulunan StoreDot isimli bir girişim, geçtiğimiz günlerde laboratuvar ortamında geliştirdiği bataryayı tanıtmıştı. StoreDot, bunu prototip üretimiyle gerçek hale getirmeyi de başardı. Yenilikçi batarya olarak tanımlanan bu batarya, 5 dakika gibi çok kısa bir sürede tamamen şarj olabiliyor.

StoreDot, bu bataryanın pil hücrelerini ise Çin merkezli EVE Energj firmasından tedarik ediyor. StoreDot CEO’su Myerdorf, lityum iyon piller için 5 dakikalık şarjın imkansız olarak görüldüğünü, ancak kendilerinin bunu seri üretimde başardıklarını söylüyor. StoreDot, bu bataryalarla 2025 yılında 5 dakika şarj ile 160 km menzil sağlanacağını belirtiyor.

Güvenliğin sağlanması ve yaşam döngüsünün korunması için bataryanın anotunda grafit yerine yarıiletken yapıdaki nano parçacıklar kullanılmış.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>