ABD dijital hizmet vergisi için inceleme yapacak

0

dijital hizmet vergisi

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkeler için ABD dijital hizmet vergisi incelemesi yapacak. Yapılan açıklamada şirketlerin ve çalışanların korunacağı belirtildi.

ABD dijital hizmet vergisi için inceleme başlattı

Dijital hizmetlerden alınan vergiler konusunda, halen birçok ülkede anlaşmazlık sürüyor. Zaman zaman şirketler ile ülkeler arasında yaşanan gerginlikler, artık ülkelerin incelemeleriyle devam ediyor.

ABD, dijital hizmetlerden alınan vergiler konusunda somut adımlar atmaya başladı. Bunun için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Avusturya, Brezilyaİtalya, İspanya ve İngiltere gibi birçok ülke için inceleme başlatılıyor. ABD’li yetkililer, ülkelerin kendi şirketlerine uyguladıkları vergi politikası ile bu şirketlere uyguladıkları vergi politikası arasında bir kıyaslama yapacak. İncelemelerle ülkelerin ABD’li şirketlere adil davranıp davranmadığının tespit edileceği belirtiliyor.

ABD’de Ticaret Temsilcisi olan Lighthizer, başkan Trump’ın ülkelerin kendi şirketleri için adil olmayan vergiler uyguladığını düşündüğünü söyledi. Lighthizer, şirketlerimizi ve çalışanlarımızı bu ayrımcılığa karşı savunacağız açıklamalarında bulundu. İncelemelerde adil olmayan bir durum tespit edildiğinde ise ek gümrük vergilerinin uygulanabileceği konuşuluyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>