Techinside Google News
Techinside Google News

ABD’de en büyük 3D baskı ev satışa çıktı!

Otonom robotik inşa yöntemiyle yapılan 185 metrekarelik tek katlı ev şu ana kadar ABD’de üretilen en büyük 3D baskı konut yapısı.
- Advertisement -

Şantiye alanında otonom robotik inşa yöntemiyle yapılan 185 metrekarelik tek katlı ev şu ana kadar ABD’de üretilen en büyük 3D baskı konut yapısı. Bu evi inşa eden SQ4D firması, sosyal konut projeleriyle bilinen sivil toplum kuruluşu Habitat for Humanity ile 25 konut daha üretmek için onay aldı.

185 metrekarelik tek katlı ev şu ana kadar ABD’de üretilen en büyük 3D baskı konut yapısı

185 metrekare 3D baskı ev sadece 500 bin dolar!

ABD’de şu ana kadar yapılan en büyük üç boyutlu baskı ev, New York’un kuzeyindeki Islandia’da 1 dönüm arazi içine inşa edildi. Açık mutfaklı evde 4 yatak odası ve 2 banyo mevcut. Evin satış fiyatı 500 bin dolar.

Evi yapan New York merkezli SQ4D firması aynı yöntemdeki ilk konutunu 2021’de satışa sunmuştu. Firma, kendi geliştirdiği Otonom Robotik İnşa Sistemi yöntemiyle bir evin inşa elemanlarının çoğunu baskı olarak yapabiliyor. Sömeller, temel duvarları, kirişler ile iç ve dış duvarların tümü bu şekilde üretilebiliyor. Şu sıra çoğu firma sadece duvarları bu yöntemle üretiyor. Bu evi yapan firma ise yapı elemanlarının %40’ını 3D baskı olarak üretebildiğini belirtiyor. Bu evin diğer inşaat öğeleri betonarme.

Ahşap strüktürün yerini alabilir mi?

ABD’nin banliyö evleri genelde ahşap strüktür elemanlarıyla yapılır. Tropik kasırgalardan etkilenen bölgelerde özellikle bu strüktürde tek katlı evler bulunur. Böyle evlerin duvar düzeni ihtiyaca göre değiştirilebilir. Ayrıca bunlar afetlerde hasar gördüğünde daha kolay tamir edilir.

3D baskı inşaat elemanlarının betonarme ile birlikte kullanılması klasik ahşap strüktüre göre daha sağlam ve dayanıklı evler yapılması anlamına geliyor. Bu yöntemle inşaat yapmak, ABD’de konut mimarisini tümüyle değiştirme potansiyeline sahip.

Bu yöntemle inşaat daha ucuz ve daha hızlı

İnşaat malzemelerinin fiyatlarının sürekli artması, malzeme nakliyesi maliyeti veya iş gücü temini gibi kriterler dikkate alındığında otonom robotik sistemlerle 3D baskı inşaat yapmak çok daha ucuz ve hızlı bir yöntem.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir