ABD’de Google’a anti-tekel soruşturması açılıyor

0

Google kullanıcılara ödeme

ABD Adalet Bakanlığı içinden sızan bilgiler, internet ve teknoloji devi Google’a karşı bir anti tekel soruşturmasının önümüzdeki ay resmen açıklanacağını söylüyor.

Seçim uyarısı mı?

Trump yönetimi, ABD seçimleri öncesinde, Facebook, Amazon, Google, Twitter gibi internet ve teknoloji devlerinin, önceki seçimlerde olduğu gibi, Trump’a karşı kampanyalara katılmaması için işi sıkı tutuyor.

Adalet Bakanlığı Google’ın reklam uygulamalarının ve mekanizmasının, rakiplerine karşı tekelci bir mekanizmaya dönüştüğü iddialarını araştıracak. Bu soruşturmanın da Google’a milyarlarca dolarlık cezalarla sonlanabileceği vurgulanıyor.

Bu soruşturmadaki kritik detay ise şu ki, Trump bu soruşturmalar ile teknoloji şirketlerine büyük bir tehdit savuruyor.

Trump, 3 Kasım seçimlerini kaybetse bile Ocak sonuna kadar yönetim elinde olacak ve bu sırada seçim döneminde Trump’a karşı kampanyalara katılan teknoloji şirketlerine çok ağır zararlar verebilir. Onlarca milyar dolarlık kamu ihalelerinden elenmelerine neden olabilir. Pentagon’un düzenlediği 10 Milyar dolarlık JEDI ihalesinde de, seçim döneminde Trump’la kavga eden Jeff Bezos’un şirketi Amazon, Trump’ın emriyle ihaleden elenmişti.

Öte yandan Trump’ın seçimi kazanması halinde, seçim sırasında Trump’a karşı kampanyalara katılacak teknoloji şirketlerinin sonraki 4 senede hayatta kalmalarına ihtimal verilmiyor. Trump’ın bu kez, bu şirketlerin kendine yakın iş adamları tarafından ele geçirilmesi operasyonunu yürüteceğine kesin gözüyle bakılıyor. 2016 ABD seçimlerinde de Trump kendisine karşı kampanyalara katılan teknoloji şirketlerini çok net şekilde tehdit etmiş, “ben kazanırsam, hepinizin hayatını kabusa çevireceğim” demişti ve 4 yıldır Zuckerberg’ü veya Apple ya da Google CEO’larını senatodaki komisyonlarda “azarlanarak” sorguya çekildikleri canlı yayınlarda seyrediyoruz, bu şirketlerin onlarca milyar dolar maliyetli, üstü kapalı cezalara çarptırıldığını görüyoruz.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>