Techinside Google News
Techinside Google News

AdBlock’un mobil versiyonu yayına hazır

400 milyon masa üstü sistemde çalışan AdBlock, mobil işletim sistemleriyle yaşadığı problemleri geride bıraktı. AdBlocuk'un mobil versiyonu yayına hazır.
- Advertisement -

adblock-browser-1441718756AdBlock, dijital reklamcıların “kabusu” olarak tanınıyor. Bugüne kadar ne yazık ki, masa üstü sistemlerde çalışan AdBlock aslında Android ve iOS için de uygulama geliştirmişti ancak ekosistemlerinin reklamlar sayesinde yükseldiğinin farkında olan Apple ve Google, tam anlamıyla bahane üzerine bahane bularak AdBlock uygulamasını marketlerinden çıkarmak için ellerinden geleni yapmışlardı ve başarılı da olmuşlardı. Aslında Apple ve Google tarafından bakınca da kendilerince haklı olduğunu görebiliyoruz çünkü mobil tarayıcıların, masa üstünde olduğu gibi bir eklenti desteği yoktu ve Adblock uygulaması kendini tarayıcıya eklemeye çalıştığı için sorun yaratıyordu.

AdBlock sorunu yenmek için kendi mobil tarayıcısını geliştirmeye başlamıştı.

Artık kullanıcılar, Android ve iOS ortamlarında, AdBlock tarayıcısını kullanabilecekler ve reklamları açmak veya kapamak özgürlüğüne sahip olacaklar. Böylece, küçük telefon ekranında bir sayfa okumaya çalışırken ekranın büyük bölümünü kaplayan mobil banner’lardan kurtulmak mümkün olacak.

Aslında, daha önce yazdığım gibi, dünyada mobil reklamlara karşı büyük bir tepki var. İpinden kopmuş saldırgan köpekler gibi buldukları her yere saldıran mobil reklamlardan telefon üreticileri de, GSM operatörleri de, işletim sistemi geliştiricileri de hatta uygulama geliştiricileri de rahatsız zira bu reklamlar çok ağır kaynak kullanımı nedeniyle telefonların şarjlarını bitiriyor, GSM şebekelerini kilitliyor, uygulamaların çalışmasını engelliyor, kullanıcılar için tam anlamıyla bir kabusa dönüşüyor.

Eğer AdBlock’un tarayıcısı popüler olmayı başarırsa, mobil reklam sektörü artık kendine bir çeki düzen vermek zorunda kalacak ve kapatmaya gerek duyulmayacak, kullanıcılara saygılı reklam kampanyaları geliştirme yoluna gidecekler. Elinizdeki telefonun şarjının çok hızlı bittiğinden şikayet ediyorsanız ve telefondaki uygulamaları, fotoğrafları, videoları, dosyaları harici sdkarta depolamanıza rağmen, yani dahili hafızayı olabildiğince boşaltmanıza rağmen hala şarjınız hızla bitiyorsa, iş o kabusun baş sorumlularından biri, bu saldırgan mobil reklamlar… Cache dosyalarıyla dahili hafızanızı doldurarak telefonunuza durduğu yerde şarj harcatan ayrıca sürekli kendini yenilemeye çalışarak internet bağlantınızı sömürürken telefonun modeminin fazla çalışarak şarj yakmasına da neden olan bu reklamlardan kurtulduğunuzda, şarjınızın daha insancıl boyutlarda tükendiğini fark edeceksiniz. Bu da aklınızda olsun. Eğer şarj yaşıyorsanız, AdBlock tarayıcısına bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir