Airbus Zephyr S üretimine başlanıyor

0

Airbus Zephyr S

Airbus Zephyr S model drone’un üretim çalışmalarına başlanıyor. Yüksek irtifalı bir model olacak olan Airbus Zephyr S, uzak bölgelere yolculuk yapabilecek.

Airbus Zephyr S bulutların üstünde gidecek

Airbus geleceğin iş ve eğlence araçları olarak nitelendirilen drone’lar için önemli çalışmalara imza atıyor. Airbus, son olarak Zephyr S model drone’un seri üretimine başlayarak, kısa sürede müşteriler ile buluşturmayı hedefliyor.

25 metrelik kanat açıklığına sahip olan Zephyr S, 21 kilometre rakımda yolculuk edecek. Şu anki verilere göre yakıt ikmali yapmadan 14 gün kesintisi olarak çalışan Zephyr S’in, 100 gün boyunca kesintisiz uçuş yapabilmesi hedefleniyor. 75 kg ağırlığında olan araç, kendi ağırlığının 5 katını taşıyabilecek kapasitede olacak.

Drone’un gözetleme ve keşif görevlerini başarıyla yapabilmesi hedefleniyor. Bunun yanı sıra sivil veya askeri kullanımlar için iletişim ağı oluşturmak için de kullanılabilecek özelliklere sahip. Örneğin Facebook, son yıllarda yüksek irtifa drone’ları kullanarak uzak bölgelere internet erişimi sağlamayı hedefliyor. Üretim planlarını iptal eden Facebook’un, Airbus’ın bu drone’larını kullanabileceği iddia ediliyor.

Gelecekte Airbus, Zephyr S’in Batı Avustralya’daki Wyndham hava sahasında görevlendirecek. Zephyr S için üretim hattının 2018 yılında faaliyete geçmesi hedefleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>