Alibaba yapay zeka yatırımı yapacak

0

Alibaba yapay zeka

Alibaba yapay zeka yatırımı ile akıllı hoparlör sektöründe büyümeyi hedefliyor. Bunun için 1.4 milyar dolarlık yatırım yapılacağı belirtiliyor.

Alibaba yapay zeka ile büyüyecek

Akıllı ev teknolojileri, sağladıkları kolaylıklarla birlikte tüketicilerin ana odak noktaları arasında yer almaya devam ediyor. Talepte yaşanan artışla, bu sektördeki rekabet de büyüyor.

Akıllı hoparlör pazarının en önemli oyuncularından biri olan Alibaba, bu sektörde Xiaomi ve Baidu rekabetinde ön plana çıkmayı hedefliyor. Yatırımlarına devam eden Alibaba, akıllı hoparlörlere yönelik yapay zeka çalışmalarını geliştirmek için 1.4 milyar dolarlık yatırım yapacak. Bu yatırımla birlikte Tmall Genie daha donanımlı hale gelecek.

Yatırım kapsamında yapılacak çalışmalarla Tmall Genie özel teknolojilere ve bununla birlikte daha fazla içeriğe sahip olacak. Alibaba’nın bu akıllı hoparlörü, hava durumu bilgisi vermekten ürün sipariş etmeye kadar birbirinde farklı görevleri yerine getirebiliyor.

Yapılan yatırımların Alibaba’yı rekabette bir adım öne geçirmesi bekleniyor. Canalys tarafından paylaşılan verilere göre Alibaba geçtiğimiz yıl 16.8 milyon akıllı hoparlör sevkiyatı yaparken, Baidu 17.3 milyon sevkiyat gerçekleştirdi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>