Amazon ABD piyasasını domine ediyor

0

Amazon ABD

eMarketer tarafından açıklanan verilere göre, Amazon ABD piyasasını tek başına domine ediyor. Amazon ABD perakende piyasasının yarısını kontrolüne almış durumda.

Amazon ABD perakende pazarının yüzde 49,1’ine sahip

1994 yılında kurulan 1996 yılından bu yana şirketin CEO’su Jeff Bezos ile büyüme gösteren Amazon, ABD’deki en etkili şirketlerden biri olmaya devam ediyor. E-ticaret ve bulut bilişim alanlarında faaliyet gösteren Amazon, e-ticaret sektöründe ABD’nin lider markası olmayı başardı. eMarketer tarafından açıklanan 2018 yılı verilerine göre Amazon, ABD’de sektörün neredeyse yarısına sahip durumda.

Verilere göre ülkedeki tüm çevrimiçi perakende harcamalarının yüzde 49,1’ini ve tüm perakende satışların yüzde 5’ini Amazon karşılıyor. Bu da ABD perakende satışlarında 258,22 milyar dolarlık bir değere karşılık geliyor.

Amazon son birkaç yıldır ABD’de piyasayı tek başına hakimiyeti altına almış durumda. En yakın rakibi olan eBay perakende sektöründe yüzde 6.6 paya sahipken, Apple yüzde 3.9 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Amazon ABD

Popüler kategoriler açısından, tüketici elektroniği ve teknoloji önde gelen ürün kategorisi olmaya devam ediyor. eMarketer bu kategorinin cironun dörtte birini oluşturduğunu belirtiyor. Verilere göre ikinci sırada giyim ve aksesuar, üçüncü sırada ise sağlık, kişisel bakım ve güzellik bulunuyor.

Amazon ABD

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>