Techinside Google News
Techinside Google News

Amazon FTC için olumsuz yanıt verdi

Signal uygulaması üzerinden şifreli mesajlaşma Amazon ve FTC arasında gündem olmuştu. Amazon FTC için olumsuz yönde açıklama yaptı.
- Advertisement -

En önemli fikirlerini ve stratejilerini altı sayfalık kapsamlı notlara koymasıyla tanınan bir şirkette, yöneticiler arasındaki kısa mesajlar anlamlı iş tartışmalarının yeri değil. Bu, Amazon’un Federal Ticaret Komisyonu’nun yöneticilerin “kaybolan mesajlar” özelliğiyle bilinen Signal şifreli iletişim uygulamasını kullandığı yönündeki iddialarına verdiği yanıtta dile getirdiği noktalardan biri oldu.

Amazon FTC mesajları için olumsuz yanıt verdi

Şirket, Seattle’daki ABD Bölge Mahkemesine sunduğu yanıtın bir parçası olarak: “Bu kişiler için, diğer kısa biçimli mesajlaşmalar gibi Signal da ‘yapılandırılmış, anlatımlı metin’ göndermenin bir yolu değildi. Bu, birisinin dikkatini çekmenin veya halkla ilişkiler veya insan kaynakları gibi hassas konularda hızlı fikir alışverişinde bulunmanın bir yoluydu” dedi.

Elbette, şirketin iş uygulamalarını araştıran düzenleyiciler için, Amazon yöneticileri arasındaki bu hazırlıksız özel yorumlar, daha geniş bir iç dağıtım için özenle hazırlanmış notlardan daha açıklayıcı olabilir. Ancak Amazon, bu haftaki dosyasında ilgili mesajların kaybolduğuna veya Signal’in FTC’nin keşif taleplerine yanıt verecek iletişimleri gizlemek için kullanıldığına dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyledi.

25 Nisan tarihli bir önergede FTC, Amazon’dan gelen, davayla ilgili önemli iş konularını tartışan Signal mesajlarının bulunmamasının, bu tür mesajların ortadan kaybolduğuna dair güçlü bir gösterge olduğunu savundu. FTC, önergesinde: “Amazon yöneticileri, Davacıların Şikayet öncesi soruşturması sırasında birçok Signal mesajını sildi ve Amazon, Amazon’un Davacıların soruşturmasının devam ettiğini öğrenmesinden on beş ay sonrasına kadar çalışanlarına Signal mesajlarını saklamaları talimatını vermedi. Amazon’un eylemleri ve eylemsizlikleri sonucunda ilgili bilgilerin yok edilmiş olması kuvvetle muhtemel” dedi. Amazon, ilgili kanıtların korunmasını sağlamak için FTC taleplerine yanıt olarak uygun şekilde hareket ettiğini söyledi. Şirket, yöneticilere “Signal’in DM [kaybolan mesajlar] özelliğinin nasıl devre dışı bırakılacağı konusunda açık talimatlar” verdiğini söyledi.

Anlaşmazlık, FTC ve 17 eyalet tarafından Eylül ayında Amazon’a karşı açılan ve şirketin e-ticaret ve çevrimiçi pazarlardaki gücünü kendi çıkarları doğrultusunda yasa dışı olarak kullandığı iddiasıyla açılan önemli antitröst davasından kaynaklanıyor. FTC, 25 Nisan tarihli önergesinde, ABD Bölge Yargıcı John H. Chun’dan Amazon’dan, Signal ve benzeri uygulamalar yoluyla gönderilen ilgili mesajların korunmasına ilişkin yöneticilere verilen ayrıntılı talimatları açıklamasını talep etmesini istedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir