Apple ABD’de üç büyük fabrika kuracak

0

Trump’ın, seçim propagandası sırasında ABD halkına verdiği sözlerden biri, dev Amerikan şirketlerinin üretimlerini yurt dışından ABD’ye getirmelerini sağlayacak olmasıydı.

Bu konuda kararlı olduğunu ve sözünü tutacağını da çeşitli fırsatlarda göstermeyi başardı. Henüz seçimi yeni kazanmışken, otomobil üreticisi Ford çok önceden Meksika’da kurmak üzere hazırlıklarına başladığı fabrika inşaatını durdurdu ve bu fabrikayı ABD sınırları içinde kuracağını açıkladı.

Ancak, ABD içinde üretim yapması istenen en önemli şirketlerin başında Apple geliyordu ve Apple bugüne kadar bu konuda bir açıklama yapmazken, sürprizi Trump patlattı. Medyaya konuşan Trump, Apple’ın CEO’su Tim Cook’un ona ABD’de 3 büyük üretim tesisi kurmak için söz verdiğini açıkladı.

Apple’ın fabrikaları konusundaysa henüz Trump’ın bir cümlelik açıklaması dışında bir bilgi bulunmuyor. Fabrikaların nereye kurulacağı veya ne zaman inşaata başlanacağı bilinmiyor.

Fabrikaları Foxconn mu kuruyor?

Öte yandan Apple’ın bu fabrikaları kendi başına kurup işletmesi de beklenmiyor. Apple’ın üretim ortağı Foxconn’un ABD’de iki yeni fabrika kurmak için hazırlık yaptığı biliniyordu. Tim Cook’un Foxconn’dan iPhone üretimini ABD’de kurulacak fabrikalara aktarmasını istediği düşünülüyor ancak Apple henüz bu konuda hiçbir açıklama yapmış değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>