Apple ilk çeyrek dönemde büyümeyi başardı

0

Apple ilk çeyrek

Koronavirüs salgınına rağmen Apple ilk çeyrek dönemde büyümeyi başardı. Şirketin üretim ve satış faaliyetleri, salgından bir hayli olumsuz etkilenmişti.

Apple ilk çeyrek sonuçları

Koronavirüs salgını teknoloji dünyasını da doğrudan olumsuz etkiledi. Üretim merkezi Çin olan Apple gibi devler, yeni ürünlerini üretmekte bir hayli zorlandılar. Ayrıca tüm dünyada etkisini gösteren salgın nedeniyle fiziksel mağazalar kapatılmak zorunda kaldı. Tüketicilerin de teknoloji alışverişine olan ilgisi bir hayli düştü.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Apple, ilk çeyrek sounçlarına göre büyümeyi başardı. İlk olarak 63 ila 67 milyar dolar gelir hedefiyle ilk çeyreğe başlayan Apple, salgın nedeniyle bu hedefinde küçülmeye gitmiş ve yeni hedefini 54.5 milyar dolara düşürmüştü. Ancak Apple beklentilerin de üstüne çıkarak tıpkı geçen yılın ilk çeyreğinde olduğu gibi 58.3 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı.

Şirketin en önemli gelir kaynağı ise 28.9 milyar dolarlık satışla iPhone cihazlar oldu. Bir sonraki gelir kalemini ise 5.4 milyar dolarlık satışla Mac cihazlar oluşturdu. Bu dönemde iPad, giyilebilir cihazlar ve ev teknolojilerine ciddi anlamda bir düşüş yaşandı.

Şirketin Hizmetler kategorisinde ise 13.4 milyar dolarlık gelir ile rekor kırıldı.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>