Apple kurucusundan Silikon Vadisi eleştirisi

0

Söz konusu Silikon Vadisi olduğu zaman, vadinin gediklilerinden Apple’ı Steve Jobs ile birlikte kuran Steve Wozniak’tan daha fazla kim söz sahibi olabilir? Bugüne kadar cesur çıkışlarıyla bilinen Wozniak, Mashable’a verdiği röportajda Vadi’nin 40 yıl önceki halinden çok farklı olduğunu dile getirdi ve artık insanların yeni bir şeyler geliştirmek yerine, kısa sürede zengin olmak için startup’lara geldiğini ifade etti.

“Silikon Vadisinde dönen para, buraya çalışmaya gelenlerin teknolojiye bakışını değiştirdi ve herkesin aklına şu fikri soktu: ‘Belki bir startup kurar ve zengin olurum!'” diyen Steve Wozniak, Vadi’ye yeni gelen işletme mezunları için paranın ön planda olduğuna dikkat çekti. “Mühendislik mezunlarının öncelikleri ise daha önce olmayan şeyleri tasarlamak ve bir şeyleri başarmaktı.”

Steve Wozniak: “Biz parayı hiç düşünmedik”

Hewlett Packard’da çalıştığı dönemde ofisinde ya da garajında Steve Jobs ile çalışırlarken zengin olma hayalleri olmadığını belirten Wozniak, bunun özellikle kişisel bilgisayarların ilk döneminde mümkün olmadığını da ekliyor. Bugün ise Silikon Vadisi’nde geliştirilen teknolojilerin temelinde genç insanların hızlı büyüyen startup’larda ilk çalışanlardan olma ve voliyi vurma derdinde olduğundan yakınıyor.

Onlarca unicorn’a -değeri 1 milyar doları aşan startup’a- ev sahipliği yapan Silikon Vadisinde yenilikçi teknolojilerin sürekli aynı şirketlerden çıkmasının bir açıklaması da bu olabilir. İnsanlar Silikon Vadisini yeni “Amerikan Rüyası” olarak görüyor ve altına hücum döneminin bir benzeri, teknolojiye hücum ile yaşanıyor. Bu yüzden de özellikle ekonomi dünyasında, şirketlerin gerçek değerinin çok üstünde el değiştirmesini anlatan bir teknoloji balonundan bahsediliyor. Bu balon patladığında, sadece para için Silikon Vadisine gelen iş odaklı insanların apar topar tersine göç başlatacağını tahmin etmek zor değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>