Apple lidar sensörlerini geliştiriyor

0

Apple lidar

Apple lidar çalışmalarında VoxelNex teknolojisi ile rakiplerinin önüne geçmeyi umuyor. Teknoloji devi şirket, otonom araç yarışlarında lider olmak için yeni çözümler üretmeye devam ediyor.

Apple lidar ve VoxelNet teknolojisi

Apple, otonom otomobil araştırmalarını birkaç yıl gizli boyunca gizli yürütmüş olsa da, artık bu alanda yaptığı çalışmaları duyuruyor. Bu konudaki çalışmalarını bilimsel dergilerde bile yayınlıyorlar. Apple bilim adamı, LiDAR ile küçük engelleri tespit etmek için VoxelNet adlı yeni bir teknoloji geliştirdiğini gösteriyor. Araştırmacılar, VoxelNet’in yalnızca araçların değil, yayaların ve bisikletlilerin de bulunduğu son LiDAR tabanlı sistemlerden daha iyi olduğunu belirtti.

VoxelNet, nokta bulutunu eşit aralıklı 3D voksellere bölüyor. Her voksel içindeki bir grup noktayı, voksel özellik kodlaması (VFE) katmanı aracılığıyla birleşik bir özellik sunumuna dönüştürüyor. Bu şekilde, nokta bulut betimsel ve hacimsel gösterim olarak kodlanıyor. Daha sonra algılamalar oluşturmak için bir RPN’ye bağlanıyor KITTI araba algılama testi üzerindeki deneyler, VoxelNet’in en gelişmiş LiDAR tabanlı 3D algılama yöntemlerinden daha iyi bir performans sergilediğini gösteriyor.

Apple yürüttüğü başarılı çalışmalar ile zamanla bu alandaki çalışmalarını daha fazla paylaşmaya devam edecektir. Şirket, LiDAR donanımlı SUV’ları Kaliforniya’daki yollarda test etti ve bu yılın başlarında kendi kampüsleri arasında kısa süreli otoyol servisleri denemeye bile başladı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>