Apple NSO’ya dava açtı

0

Apple NSO

Apple NSO’ya dava açtığını açıkladı. Apple’ın iddialarına göre NSO, Apple kullanıcılarını gözetlemeye ve hedef almaya çalıştı.

Apple NSO ile davalık oldu

Apple yaptığı açıklamada, İsrailli siber şirket NSO Group ve ana şirketi OSY Technologies’e, Pegasus casus yazılımıyla ABD’li Apple kullanıcılarını gözetleme ve hedef alma iddiasıyla dava açtığını söyledi.

iPhone üreticisi ayrıca, daha fazla kötüye kullanımı önlemek için NSO Group’un herhangi bir Apple yazılımını, hizmetini veya cihazını kullanmasını yasaklamaya çalıştığını söyledi. Kasım ayının başlarında, ABD’li yetkililer şirketi ticaret kara listesine aldı. NSO ayrıca Microsoft Corp, Meta Platforms Inc, Alphabet Inc ve Cisco Systems Inc.’den yasal işlem veya eleştiriyle karşı karşıya kaldı.

NSO’nun, bu şirketler tarafından üretilen ürünlerin güvenliğini aşmaya ve bu atlatmayı bilgisayar korsanlığı araçları şeklinde yabancı hükümetlere satmaya karıştığı iddia ediliyor. Araçlarını yalnızca hükümetlere ve kolluk kuvvetlerine sattığını ve kötüye kullanımı önlemek için önlemleri olduğunu söyleyen NSO, yaptığı açıklamada, araçlarının kullanımıyla “binlerce hayatın” kurtarıldığını söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>