Apple ve Uber skandalının pimi çekildi

0

Apple ve Uber arasında ortaya çıkan gizli bir anlaşma çok büyük bir skandala dönüşebilir. Will Strafach ismindeki bir güvenlik uzmanı, Uber uygulamasının içinde iPhone kullanıcılarının ekran görüntülerini almasını sağlayacak bir kod buldu. İşin garibi ise bu bunu yapabilme izninin Uber’e Apple tarafından verilmiş olması.

Araştırmacının bulduğu verilere göre, Uber uygulamanın yüklü olduğu her iPhone’nun ekranını görebiliyor ve ekran görüntüsünün bir kopyasını da alıp kendi sunucularına gönderebiliyor. Apple henüz konu hakkında bir açıklama yapmazken, Uber yöneticileri bu özelliğin Apple Watch için yapılan çalışma sırasında uygulamaya eklendiğini ancak şimdiye kadar hiç kullanılmadığını, hiçbir iPhone kullanıcısının ekranına bakmadıklarını vurguladılar.

Apple’ın ise hiçbir uygulamaya bu tür bir yetki vermezken Uber uygulamasının böylesine güçlü bir yetkiye sahip olması şaşkınlık yarattı. Uber’in ortağı olan Apple’ın, uygulamaya bazı özel yetenekler kazandırmış olması şimdi en çok konuşulan olasılıklar arasında yer alıyor.

Strafach’ın açıklamasına göreyse, binlerce iPhone uygulamasını incelemesine rağmen hiçbir uygulamada  kullanılmayan “com.apple.private.allow-explicit-graphics-priority” kodunun sadece Uber uygulamasında kullanılması dikkat çekerken, Uber’in de bu komutu kullanmak için Apple’dan özel izin aldığını itiraf etmesi, iki şirket arasındaki işbirliğinin çok ileri seviyede olduğunu ispat ediyor. Fakat şimdi bu sorun diğer uygulama geliştiricileri için “haksız rekabet” iddialarına konu edilebileceği gibi kullanıcılar açısından da mahremiyet şikayetlerine neden olması bekleniyor. Uber’in kullanıcı sözleşmesinde bu yetenek hakkında bir izin bulunmaması da ayrıca bir sorun. Kısacası, teknoloji dünyasında Apple ve Uber arasındaki gizli ve güçlü işbirliği nedeniyle her an büyük bir skandal patlayabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>