Apple video kaydını engelleyebilecek

1

Apple, konser, konferans, sergi gibi ortamlarda, ziyaretçilerin etkinliği izlemek yerine full time kameramanlığa kalkışmalarını engellemek için yeni bir teknolojinin patentini aldı.

Konseri veya etkinliği izlemek isteyen seyircilerin önünde bir anda beliren havaya kalkmış yüzlerce el ve kayıt yapan akıllı telefonlar nedeniyle bu kişilerin arkalarında yer alan katılımcıların etkinlikleri sağlıklı izlemesi mümkün olmazken, çoğu zaman amatör ve kalitesiz çekimler olan bu kayıtlar da konserden/etkinlikten birkaç hafta sonra, telefonda fazla yer kapladığı için siliniyor. Apple şimdi bu çılgınlığı durdurmak için konser/etkinlik sahnelerine özel bir kızılötesi ampul yerleştirecek.

Patente göre, sahneye yerleştirecek bu kızılötesi ampulün gönderdiği sinyal, akıllı telefonlardaki alıcılar tarafından algılandığında, video kaydı kesilecek.  Bu teknoloji, etkinliklerin ilk birkaç dakikasında hatıra fotoğrafı/kaydı almak isteyenler için devre dışı bırakılabilecekken, sonrasında kızılötesi ampul açılarak, video kaydı yapılmasının önüne geçilecek. Elbette telefonları ile kayıt alma yarışına giren seyircilerin telefonları çalışmazken, salonda bulunan profesyonel kameramanlar, gazeteciler, medya mensupları, profesyonel kayıt cihazları ile işlerine devam edebilecekler.

Öte yandan Apple’ın bu patenti hayata geçirip geçirmeyeceği de bilinmiyor zira akıllı telefon üreticilerinin kamera satışlarını destekleyen önemli bir faktör de, kullanıcıların cihazları ile özgürce video kaydı yapabilmek ve fotoğraf çekebilmek isteği. Dolayısıyla, bu teknoloji hayata geçerse, kızılötesi ampulleri tanıyan telefonların satışı düşecekken, bu teknolojiyi kullanan ve konser salonlarında çekime izin veren telefonların satışı hızla yükselecek. Diğer bir deyişle, Apple’ın yeni patentinin hayata geçmesi çok kolay görünmüyor.

Yorumlar

  1. Teoride güzel, pratikte Saçma bir patent aldığım telefonu kısıtlayacaksa niye para verip alayım :s

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>