Techinside Google News
Techinside Google News

Araç bayileri siber saldırı ile mücadele ediyor!

ABD ve Kanada’da araç bayileri siber saldırı ile mücadele ediyor. Bayiler sistem sorunları nedeniyle elle sözleşme hazırlıyor.
- Advertisement -

Yazılım sağlayıcısı CDK Global’e yapılan saldırılar, müşteri kayıtlarını saklayan ve satış ve servis için evrak ve verileri otomatikleştiren sistemleri etkiliyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki binlerce otomobil satıcısı, otomobil perakendeciliğinde kullanılan kritik yazılım ve veri hizmetleri sağlayıcısına yapılan siber saldırılar sonucunda faaliyetlerinde aksamalar yaşıyor.

Araç bayileri siber saldırı ile tıkanma yaşıyor

Sağlayıcı CDK Global, çarşamba günü iki saldırıda hedef alındığını ve şirketin müşteri verilerinin kaybını önlemek için sistemlerini kapatmasına ve hizmetlerini geri yüklemek için test ve diğer önlemlere izin vermesine neden olduğunu söyledi.

CDK Global yaptığı açıklamada: “Etkiyi değerlendiriyoruz ve müşterilerimize düzenli güncellemeler sağlıyoruz” dedi. Hizmetlerimizi yeniden başlatmak ve bayilerimizi mümkün olan en kısa sürede her zamanki gibi işlerine geri döndürmek için çabalarımızda dikkatli olmaya devam ediyoruz” dedi.

CDK, 15.000’den fazla perakende satış noktasına hizmet vermektedir. Bayi yönetim sistemleri, müşteri kayıtlarını saklar ve otomobil ve kamyonların satışı ve bakımıyla ilgili evrak ve verilerin çoğunu otomatikleştirir. Bayiler, kesintinin satışları yavaşlattığını ve onları müşterilere, bankalara ve devlet motorlu taşıt yetkililerine teslim edilmesi gereken tapu, sözleşme, kira kontratı, kayıt kartları ve diğer formları üretmek için alternatif yöntemler bulmaya zorladığını söyledi.

New York’un Queens ilçesindeki Paragon Honda’nın genel müdürü ve başkan yardımcısı Brian Benstock: “Hiç şüphesiz kesinlikle sinir bozucu. Ama halen iş için açığız. Hala araba satıyoruz” dedi.  Bu aksama, bayiler için ayın son iki hafta sonuna doğru kritik bir zamanda, genellikle yeni araç satışlarının yoğun olduğu bir dönemde gerçekleşti. Birçoğu ayrıca 4 Temmuz indirimlerine ve diğer yaz promosyonlarına hazırlanıyor. Bayiler, bazı durumlarda sözleşmeleri elle yazmaya döndüklerini veya müşterilerden araçlarını teslim almak için birkaç gün beklemelerini istediklerini söyledi. Araç bayileri siber saldırı nedeniyle bazı süreçlerini manuel ilerletmek durumunda kaldı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir