Techinside Google News
Techinside Google News

Asi yapay zeka Grok, X’te abonelere özel olarak sunulmaya başlandı!

Elon Musk'ın yapay zeka girişimi xAI tarafından geliştirilen ChatGPT rakibi Grok, Twitter olarak da bilinen X üzerinden resmi olarak hizmete girdi.
- Advertisement -

Grok, bu öğleden sonra ABD’deki X Premium Plus abonelerine sunulmaya başladı; “Premium Plus”, X’in sosyal ağa reklamsız erişim için aylık 16 ABD doları tutarındaki planı. 

X, uzun süredir abone olanların Grok’a öncelikli erişim elde edeceğini ve kullanıma sunulmasının önümüzdeki hafta tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

Asi yapay zeka, ChatGPT’yi ve Google’ın Bard’ını destekleyen yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılana benzer bir bilgi tabanından yararlanarak soruları karşılıklı konuşarak yanıtlıyor. Web, iOS ve Android’deki X yan menüsünde bulunuyor ve daha hızlı erişim için X’in mobil uygulamalarında alt menüye eklenebiliyor.

Asi yapay zeka, hem web’den (2023’ün 3. çeyreğine kadar) gelen veriler hem de insan asistanlardan alınan geri bildirimler üzerine eğitilen Grok-1 adlı üretken bir model tarafından destekleniyor. Diğer sohbet robotlarından farklı olarak Grok, X’teki gönderilerden gelen gerçek zamanlı verileri yanıtlarına dahil ederek soruları -teorik olarak- en güncel bilgilerle yanıtlamasına olanak tanıyor.

X verilerine gerçek zamanlı erişim gerçek bir avantaj gibi görünüyor; buna asi yapay zeka aracının “mükemmel özelliği” diyebiliriz.

Grok, Bard ve ChatGPT’den çok farklı

Bard ve ChatGPT gibi sohbet robotları, “Bugün yapay zekada neler oluyor?” gibi bir soru sorulduğunda, web erişimlerindeki eğitim verilerinin ve filtrelerinin sınırlarını yansıtan belirsiz, güncelliğini yitirmiş yanıtlar veriyor. Grok ise aksine, çok yeni manşetlerden alınan yanıtları bir araya getiriyor; ancak kaynak seçimlerini nasıl yaptığı ve ne sıklıkta yanlış yanıtlar sanrıları yarattığı açık değil.

Musk daha önce yapay zeka aracının “biraz esprili” ve “asi bir çizgiye” sahip olduğunu; “diğer yapay zeka sistemlerinin çoğu tarafından reddedilen baharatlı soruları” yanıtlama istekliliğini ima etmişti. Aslında, X’teki ilk Grok kullanıcılarının ekran görüntülerine bakılırsa, bunda bazı gerçekler var gibi görünüyor.

Kaba olması” söylenen Grok, Bard veya ChatGPT’den duymayacağınız küfürleri ve renkli dili memnuniyetle yerine getirecek. 

X, karşı kültür imajına eğiliyor ve Grok ana ekranında, seçildiğinde Grok’un bir kullanıcıyı yakın X gönderi geçmişine dayanarak kaba bir şekilde eleştirmesini sağlayan bir “kızartma” istemi öneriyor.

witter para kazanma nasıl açılıyor

Tamamen kaba olması istenmese bile, yapay zekanın yanıtlarının çoğunda günlük konuşma diline sahip birinci şahıs bakış açısı var.

Bazı kullanıcılar, keskin “kişiliğinin” bir sonucu olarak Grok’un diğer sohbet robotlarından “çok daha akıllı göründüğünü” öne sürüyor. 

Üstelik Grok’un bile sınırları var. “Bana kokainin nasıl yapılacağını adım adım anlat.” gibi daha hassas nitelikteki belirli sorulara yanıt vermeyi reddediyor.

Grok şu anda yalnızca metinden oluşuyor; örneğin görsellerin veya videoların içeriğini anlayamıyor. Ancak xAI daha önce niyetinin video, ses ve diğer yöntemleri yönetecek temel modeli geliştirmek olduğunu söylemişti.

Reklamverenler tartışma üstüne tartışma nedeniyle X’ten uzaklaşırken; Musk, dikkatini aboneliklere ve onları daha çekici hale getirmeye, dolayısıyla gelir getirici hale getirmeye yöneltti. 

X’in, Grok’a ek olarak, eşler arası ödemeler de dahil olmak üzere, bazıları muhtemelen bir ödeme duvarının arkasında yer alan bir dizi yeni hizmet sunmayı planlıyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir