Avea, Nokia Networks ile 4G’ye hazır

0

2015’in ilk çeyreğinde ihalesinin yapılacağı belirtilen 4G frekanslarında operatörler de hazırlıklarını artırdı. Bu kapsamda Avea‘nın İstanbul’daki Teknoloji Merkezi’nde dün hareketli ve hızlı saatler yaşandı.

Nokia Networks ekipmanlarıyla gerçekleştirilen üç farklı test, 4G sonrası yaşamımızda neler değişeceğini de göstermiş oldu. Düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Avea Networks Grup Direktörü Cemal Baki, ulaşılan 3,6 Gigabit hızın yüksekliğine dikkat çekerken, test sırasında kullandıkları ekipmanların halihazırda Türkiye’nin yarısından fazlasında kurulu olduğunu belirtti.

4G’ye geçişin 3G’den daha hızlı olacağını da ifade eden Baki, bu altyapıya hazır olduklarını, kullanımdakilerle aradaki farkın yazılım ve bazı kartlar olduğunu da belirtti.

Türkiye’deki ilk 4×4 MIMO testi

Yapılan demoda üç farklı test gerçekleştirildi. İlk testte, 4×4 MIMO özelliğine sahip Nokia Networks cihazıyla deneme yapıldı. Cemal Baki, bu testin Türkiye’de ilk kez Avea tarafından gerçekleştirildiğini kaydederken, test sırasında 4GB’lık bir film yaklaşık 1,5 dakika içinde indirildi. Baki, kullanılan ekipmanın şu an cep telefonlarının içine girecek kadar küçülmediğini, ancak 1 yıl içinde bunun gerçekleşmesinin beklendiğini de ifade etti.

Gerçekleştirilen son testte ise 24 adet telefon, 4G için kurulan sisteme bağlandı. Her bir telefonun 150 Mbit’lik hızlara ulaştığı testte toplamda 3.6 Gbit’lik hıza ulaşıldı.

Toplantı sırasında görüşlerini de aldığımız Nokia Networks Türkiye Satış Direktörü Özlem Öztürk Sağlıkova ise Avea ile uzun yıllardır birlikte hareket ettiklerini belirtti. Dünyada çeşitli ülkelerde 4G altyapısı kurulumları gerçekleştirdiklerini belirten Sağlıkova, bu teknolojiyi Türkiye’de sunmaktan duydukları memnuniyeti belirtti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>