Avrupa’da Tesla fabrikası kuruluyor

0

Avrupa’da Tesla fabrikası

Avrupa’da kurulacak olan Tesla fabrikasıyla ilgili yeni detaylar netleşmeye başladı. Avrupa’da Tesla fabrikasıyla, satışların artırılması hedefleniyor.

Avrupa’da Tesla satışları artacak

Elektrikli araç sektörüne liderlik eden Tesla, ABD’deki faaliyetleriyle hızlı bir büyüme yaşadı. Ancak Avrupa ülkeleri ve Çin gibi farklı coğrafyalarda da büyümek isteyen Tesla, yeni bir strateji yürütüyor.

Bu bölgelerde yeni fabrikalar kurmak isteyen Tesla, böylelikle araçları için ödenen vergi ve lojistik giderlerini ortadan kaldırmayı, araçlarını kullanıcılara daha ucuz bir şekilde sunmayı planlıyor.

Bunun için Tesla, Berlin yakınlarında da bir fabrika kurarak satış sayılarını artırmayı hedefliyor. Gigafactory 4 olarak lanse edilen yeni fabrikanın, bu yıl ilk 6 ay içinde inşasına başlanacak. Temmuz 2021 itibariyle ise fabrikada ilk araçların üretimine başlanması hedefleniyor. Uzun vadede ise bu tesiste yılda 500 bin araç üretilmesi planlanıyor.

İlk olarak 3 bin kişinin istihdam edileceği fabrikada, ilerleyen süreçte çalışan sayısı 8 bine yükselecek.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>