Techinside Google News
Techinside Google News

Baidu’dan yapay zeka için 145 milyon dolarlık girişim sermayesi fonu

Çinli arama devi Baidu, yapay zeka uygulamaları tarafından oluşturulan içeriğe odaklanan girişimlere destek amacıyla 1 milyar yuanlık (yaklaşık 145 milyon dolar) bir risk sermayesi fonu kuracağını belirtti.
- Advertisement -

Çinli arama devi Baidu, yapay zeka uygulamaları tarafından oluşturulan içeriğe odaklanan girişimlere destek amacıyla 1 milyar yuanlık (yaklaşık 145 milyon dolar) bir risk sermayesi fonu kuracağını belirtti. Şirket, ayrıca geliştiricilere ERNIE büyük dil modeli üzerinde uygulamalar geliştirmeleri veya mevcut ürünlerine bu modeli entegre etmeleri için bir yarışma düzenleyeceğini ekledi.

Çin’deki teknoloji şirketleri, yapay zeka ve doğal dil işleme alanında büyük bir potansiyele sahip. Bu nedenle, ChatGPT’nin başarısı, bu şirketlerin kendi LLM’lerini geliştirme konusundaki kararlılıklarını arttırdı.

Bu hafta yayınlanan bir rapora göre, Çin’de 2020 yılından bu yana yaklaşık 80 kuruluş, kendi LLM’lerini piyasaya sürdü ve bu yılki yayınlar, ABD’ninkinden biraz daha önde olduğunu gösterdi.

Mart ayında, Baidu kendi yapay zeka destekli LLM’si olan Ernie Bot’u duyurdu. E-ticaret devi Alibaba Group Holding Ltd ise diğer Çinli şirketler arasında hızla takip edenlerden.

LLM’lerin artışına yanıt olarak, Çin Nisan ayında generatif yapay zeka kullanımıyla ilgili taslak düzenlemeler yayınladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir