Bandın dönüşü: Fujifilm’den büyük veri için depolama ortamı

0

Global inovasyon şirketi Fujifilm, büyük verideki depolama ihtiyacına yönelik olarak bir bant çözümü duyurdu. Mainframe (ana bilgisayar) çağının depolama ortamını reenkarne eden yeni ürünün, büyük veri çağında yüksek performans ve düşük maliyetle kendisine yer açması bekleniyor. Bandın oksidasyona uğramadığı için 50 yıldan uzun süre istikrarlı veri depolaması sunuyor olması ise kalıcılık anlamında büyük avantaj sağlıyor.

Büyük veri arşivleyenleri hedefliyor

Fujifilm, LTO bant sistemi olarak adlandırdığı çözümünün, arşiv şirketleri, sağlık sistemleri, finans sektörü, bilgi teknolojileri (BT) departmanları, dijital platformlar ve TV sektörü gibi büyük verileri depolaması, arşivlemesi gereken sektörler ve şirketleri hedeflediğini kaydediyor. LTO bant sistemleri, sabit disk depolama (HDD) ile karşılaştırıldığında büyük kapasiteli verilerin yüksek performans ve düşük maliyetle uzun süre güvenle depolanmasını sağlıyor.

Nesnelerin interneti, bilgi ve iletişim teknolojisi ve yapay zekanın büyük veri analizi için kullanılması, devam eden dijital dönüşüm ve yüksek çözünürlüklü 4K/8K videonun genişletilmesiyle küresel olarak üretilen veri miktarı katlanarak artıyor. Bu durum büyük verilerin uzun vadede güvenli ve uygun maliyetli bir şekilde depolanması ihtiyacını da artırıyor. Fujifilm tescilli teknolojisi LTO bant sistemleri ile bu ihtiyaç yelpazesini karşılamayı hedefliyor.

Farklı kapasite ve hız seçenekleri ile esnek çözüm

Burada kullandığı teknolojiyi sürekli geliştiren Fujifilm’in sunduğu LTO Ultrium 7,gelişmiş teknolojisiyle LTO Ultrium 6’nın 2,4 katı olan 6 TB kapasite (15 TB sıkıştırılmış) ve geleneksel hızın 1,9 katı olan 300 MB/saniye yüksek aktarım hıza ulaşmış durumda. 12 TB (30 TB sıkıştırılmış) kapasiteye ve maksimum 360 MB/sn aktarma hızına sahip LTO Ultrium 8,  LTO7’nin kayıt kapasitesinin iki katına ulaşarak, verilerin depolanması ve kullanılmasında daha yüksek verimlilik sağlıyor. LTO Ultrium 9 ise maksimum 45 TB (18 TB sıkıştırılmamış) kapasitesi, maksimum 1.000 MB/sn aktarma hızına sahip.

Elektronik olmayan veri daha güvenli tutuluyor

Fujifilm LTO bant sistemleri, sabit disk depolama ile karşılaştırıldığında, TB başına daha düşük maliyet sağlıyor ve veri depolamak için neredeyse hiç elektrik gerektirmediği için karbondioksit emisyonunu azaltıyor.  LTO bant sistemleri, verileri ağdan fiziksel olarak izole edebildiği için siber saldırılar nedeniyle veri kaybı riskini en aza indirerek önemli verilerinizi güvenli şekilde depolamanızı sağlıyor. Bunun yanı sıra ani sistem kapanması veya çökmesinden, bilgisayar virüslerinden kaynaklanan sistem veya veri hasarı riskini de ortadan kaldırıyor. Bant yüzeyinde kullanılan Baryum Ferrit (BaFe) oksidasyona uğramadığı için 50 yıldan uzun bir süre istikrarlı veri depolaması sunuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>