Beyaz Saray’da yapay zeka korkusu

0

Yapay Zeka dendiğinde akla gelen ilk endişe, Terminatör filmindeki gibi Skynet gibi bir organizasyonun tüm dünyayı ele geçirip insanları yok etmek isteyebilecek bir yapay zeka üretmesi… Benzer bir senaryonun Matrix filmi ile de ünlendiğini ve toplumsal hafızamıza kazındığını biliyoruz.

ABD’nin başkentinde, devlet yöneticilerinin de benzer endişeleri bulunduğu ortaya çıktı. Beyaz Saray’ın yayınladığı yapay zeka raporuna göre ABD yönetimi yapay zekanın insanlığı yok etmek isteyen asker robotlar dönüşmesinden değil ama bu teknolojinin yanlış kullanımı ile dünyada yaşanabilecek ekonomik ve sosyal krizlerden endişeli.

Beyaz Saray’ın raporuna göre, dünya toplumları giderek daha fazla şekilde büyük verinin analizine dayalı otomatikleşmiş yazılımlar kullanıyor ve bu yazılımlar bazı algoritmalar kullanarak kararlar veriyor. Örneğin, hangi kullanıcıya hangi reklamın gösterileceği gibi kararlar artık yapay zeka tarafından alınıyor. Yakın gelecekte işe alımlar, para transferleri, kiracı-ev sahibi ilişkileri gibi sayısız alanda da yapay zekaların kulanılması bekleniyor.

Beyaz Saray’ın endişeleri burada devreye giriyor. Yanlış veya zayıf bilgiyle kodlanmış yazılımlarının sosyal hayatta büyük infialler yaratabilecek sorunlara yol açabilmesini büyük olasılık olarak gören Beyaz Saray, bu sorunların yaşanmaması için yapay zekanın ortak bir etik alt yapıya ve çerçeveye dayanmasını, belli standartlara sahip olması gerektiğini düşünüyor. Rapor aynı zamanda, Beyaz Saray’ın yakında yapay zeka çalışmaları konusunda standartlaşmayı destekleyecek çalışmalara destek olacağının da işareti olarak kabul edilebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>