Bill Gates aşı çalışmaları hakkında konuştu

0

Bill Gates aşı

Teknoloji dünyasının önemli isimlerinden Bill Gates aşı çalışmaları hakkında konuştu. Gates, aşının en çok para teklif edene verilmemesi gerektiğini söylüyor.

Bill Gates aşı konusunda açıklamalarda bulundu

Dünya Sağlık Örgütü tarafından paylaşılan verilere göre, şu anda dünyada 140 aşı çalışması yürütülüyor. Henüz koronavirüs aşısının ne zaman geliştirileceği konusunda ise net bir bilgi bulunmuyor.

Eğer aşı geliştirilse bile, bu aşının ne zaman hangi ülkelerde uygulanabileceği konusunda da büyük bir belirsizlik yaşanacak. Microsoft’tan istifa ederek, sağlık çalışmalarına ağırlık vermeye başlayan Bill Gates, aşının uygulanma süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gates, aşının en çok para veren ülkeye verilmemesi gerektiğini söylüyor. Bu yüzden aşının öncelikle en çok ihtiyaç duyan ülkelerde uygulanması gerektiğini savunuyor.

Eğer en çok para verene aşı verilirse, çok daha uzun ve ölümcül bir pandemi sürücü bizi etkileyecek. DSÖ direktörü Ghebreyesus bu konuyla ilgili olarak, asıl sorunun aşının nasıl ve ne kadar çabuk geliştirilmesinin değil, dünyaya nasıl dağıtılacağı olduğunu söylemişti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>