Techinside Google News
Techinside Google News

Bitcoin madenciliği çevreci olmak için mücadele ediyor

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre Bitcoin, kripto para biriminin sürdürülebilir enerji kullanımında yeşile dönmek için mücadele ediyor.
- Advertisement -

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre Bitcoin, kripto para biriminin sürdürülebilir enerji kullanımında yeşile dönmek için mücadele ediyor.

Bitcoin işlemlerini işlemek ve “madencilik” yapmak, karmaşık matematiksel problemleri çözmek için diğerleriyle rekabet eden küresel bir ağa bağlı güçlü bilgisayarlar tarafından yapılıyor.

Süreç, küresel ısınma üzerindeki etkisinden endişe duyan politika yapıcılardan, yatırımcılardan ve çevrecilerden eleştiri çeken kömür gibi kirletici fosil yakıtlara büyük ölçüde bağımlı olması nedeniyle yüksek miktarda elektrik tüketiyor. Bununla birlikte, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI) tarafından yapılan araştırmaya göre, fosil yakıtlar Ocak 2022’de bitcoin’in enerji karışımının yaklaşık yüzde 62’sini oluşturuyor.

Kömür seviyesi yüzde 47’den yüzde 37’ye düşerken, bitcoin, bir yıl önceki yüzde 16’ya kıyasla Ocak ayında enerji karışımının dörtte birini oluşturan gaza daha fazla bağımlı hale geldi.

Bu enerji karışımında nükleer, hidro, rüzgar ve güneş olarak sınıflandırılan sürdürülebilir enerjinin rolü, bir önceki yıla göre yüzde 35’ten yaklaşık yüzde 38’e ulaştı. CBECI başkanı Alexander Neumueller: “Bitcoin’in ayak izinin ne olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Enerji karışımının sera gazı emisyonları üzerinde gerçekten güçlü bir etkisi var” dedi. CBECI, Bitcoin’in sera gazı emisyonlarının bu yıl 48,4 milyon ton karbondioksit eşdeğerine ulaşacağını ve 2021 için tahmin edilen emisyonlardan yaklaşık yüzde 14 daha düşük olacağını söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir