BlaBlaCar yolculuklara güven ve rahatlık getiriyor

0

Paylaşım ekonomisi ve yolculuk paylaşım platformları Türkiye’de yeni yeni kendine yer buluyor. Bu akımın ilk akla gelen isimlerinden biri olmayı başaran BlaBlaCar, Türkiye’ye hızlı bir giriş yaptı.

Temmuz 2014’te aldıkları 100 milyon dolarlık yatırım sonrasında ilk olarak Türkiye’ye giriş yaptıklarını söyleyen BlaBlaCar Türkiye Ülke Müdürü Esin İmer, Türkiye’nin BlaBlaCar’ın hizmet verdiği 13. ülke olduğunu ifade etti.

Türkiye’de yatırım yapma kararının ardında birden çok etken bulunduğunu da dile getiren İmer, bunları yakıt fiyatları, şehirler arası mesafelerin uzun olması ve genç nüfus olarak sıraladı. Türkiye’nin ardından Avrupa haricinde Latin Amerika ve Asya ülkelerine giriş yapmayı düşündüklerini söylüyor.

Sistem nasıl işliyor?

BlaBlaCar’ın çalışma sistemi için Facebook üyeliği zorunlu tutuluyor. Kullanıcılar iPhone ya da Android için ücretsiz olarak sunulan uygulamalar üzerinden bağlanabilirken, siteden de giriş yapabiliyor. Bunu özellikle güvenlik açısından istediklerini belirten İmer, “İnsanların gerçek profil ve resimlerinin kullanıldığını bilmek istiyoruz.” yorumunu yapıyor.

Sisteme giriş yapan kullanıcılar eğer sürücüyse gidecekleri güzergah, tarih vb. bilgileri girerken, yolcular ise açılmış olan yolculuklar üzerinden kendilerine uygun kişi, araç ve zaman seçimini  yapıyor. Bunun ardından sürücü ve yolcular arasında alış yeri, araç modeli, evcil hayvan taşınıp taşınmayacağı gibi kriterler üzerinde anlaşma sağlanıyor ve yolculuk gerçekleşiyor.

Bu noktada topluluk tarafından gerek sürücüler gerekse yolcular için yorum ve puanlama yapılabildiğini söyleyen İmer, bu puanlamaların sonraki yolculuklarda tercih noktasında önemli olduğunu ifade ediyor.

BlaBlaCar’ın bir yolculuk paylaşım platformu olduğunu, yolculuk hizmeti veren bir kurum olmadığına dikkat çeken İmer, sistemin yolculuk bilgisi yayınlandıktan sonra yolcu başına maliyet katkı payı önerdiğini belirtiyor. İmer, buradaki tutarın değiştirilebildiğini, ancak bu değişikliğin belirlenmiş alt ve üst limitler arasında olması gerektiğini sözlerine ekliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>