Techinside Google News
Techinside Google News

BlackBerry kurtarılabilir mi?

Bir kaç yıl öncesine kadar iş dünyasının en çok kullandığı akıllı telefon markası BlackBerry hızlı bir düşüş ile yok olmak üzere. Kurtarılabilir mi?
- Advertisement -

2006 yılında akıllı telefon pazarının yüzde 50’sine hakim olan BlackBerry’nin bu gün aynı pazardaki payının esamesi bile okunmuyor. Peki, BlackBerry kurtarılabilir mi? Bu sorunun amacı aslında BlackBerry’yi kurtarmaktan ziyade yok olmaya doğru ilerleyen bir teknoloji şirketinden çıkartılabilecek yönetim dersi olarak ele alınabilir. Nedir bu dersler?

1- BlackBerry uygulamaları iOS ve Android platformuna taşınmalı

Bu gün iOS ve Android mağazalarında arama yaptığınızda karşınıza çıkan tek BlackBerry uygulaması maalesef eski günlerini kaybetmiş olan BlackBerry Messenger (BBM). Oysa BlackBerry kendi cihazları üzerinde çalışan pek çok başarılı diğer uygulamaya sahipti. Bu uygulamaları farklı platformlara taşımak BlackBerry markasının bilinirliği için fayda sağlayabilir.

2- Tekrardan iş odaklı mesajlaşma cihazlarına odaklanmak

Güvenli, kolay kullanılabilen ve ucuz fiyata sahip mesajlaşma odaklı cihazlar modern telefonların kabiliyetleri yanında kulağa basit gelebilir. Ancak bu tarz cihazlar pek çok şirketin çalışanlarına vermek isteyebileceği türden bir çözüm sağlayacaktır. BlackBerry geçmişte başarılı olduğu noktayı tekrardan paketleyip, doğru fiyat ile pazara sunabilir.

3- BBM’i ihmal etmemeli

BlackBerry Messenger iOS ve Android platformlarında bulabileceğiniz tek BlackBerry uygulaması. İş dünyasının kesinlikle animasyonlu etiketlere, cicili bicili görsellere ve aile fotoğrafları paylaşmaya ihtiyacı yok. Güvenilir, hızlı ve kolay bir mesajlaşma platformu olan BBM yeniden küllerinden doğabilir. BBM’i popüler mesaj uygulamaları ile yarıştırmak yerine BlackBerry’nin iş odaklı şekilde geliştirmeye devam etmesi gerekiyor.

4- BlackBerry Enterprise Server’i geliştirmek

Kim ne derse desin BES iş dünyası için mükemmel bir mobil cihaz yönetim platformuydu. Her ne kadar BlackBerry BES’i geliştirmeye devam ettiyse de bu noktadaki yenilikçiliği kaybetti. Tekrardan bu sahaya dönmesi, odaklanması ve BES’i tüm cihazları yönetecek bir bulut servisi olarak konumlandırması ona bir şans tanıyabilir.

5- Güvenlik, Güvenlik ve Güvenlik

BlackBerry’nin en güçlü yönü güvenlik altyapısıydı ve özellikle son iki yıldır uluslararası güvenlik skandallarından sonra BlackBerry tekrardan bu alandaki üstünlüğünü dile getirip kendini ön plana çıkartabilir.

Veya…

BlackBerry bu güne kadar kaybettiği iyi mühendisleri, son CEO’sunun talihsiz açıklamaları ve ümidini kaybetmiş olmaktan dolayı birilerinin kendisini satın almasını beklemeye karar vermiş olabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir