Bükülebilir beton geliştirdi

0

Bükülebilir beton

Swinburne Teknoloji Üniversitesi, depreme dayanıklı bükülebilir beton geliştirdi. Geliştirilen yeni beton, inşaat sektöründe önemli bir dönüşümü başlatacak.

Bükülebilir beton özellikleri

Günümüzde ilerleyen teknolojiye rağmen, inşaat sektörü bu dönüşüme ayak uydurmakta kısmen yavaş kalıyor. Ancak bu alanda yenilikçi çalışmalar yapılmaya halen devam ediliyor.

Melbourne’deki Swinburne Teknoloji Üniversitesinden araştırmacılar, inşaat sektöründe önemli bir dönüşümü başlatacak bir çalışmaya imza attı. Araştırmacılar, depreme dayanıklı olan ve bükülebilen bir beton geliştirdi.

Dr. Victor Li liderliğine yürütülen çalışmada, bükülebilen bu betonun sıradan betonlara kıyasla daha dayanıklı olduğu belirtiliyor. Ancak betonun üretim maliyetinin ise sıradan betonlardan 4 kat daha fazla olduğu söyleniyor.

Antik Roma dönemindeki üretim ve malzeme yöntemlerinin örnek alındığı betonun standart betonlardan 400 kat daha fazla bükülebildiği belirtiliyor. Araştırmacılar ayrıca bu üretim yönteminde yüzde 36 enerji tasarrufu sağladığı, bu işlemin yüzde 76 oranında daha az karbon salınımına neden olduğunu söylüyor.

Araştırma ve geliştirme çalışmaları devam eden betonun, inşaatlarda kullanılıp kullanılmayacağı henüz belirsiz. Araştırmacılar, betonun üretim maliyetlerini azaltabildiklerinde bu betonun kullanımının yaygınlaşabileceğini söylüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>