Çalışanlar tatile bavulunda işle gidiyor

0

Globalleşen dünyada, teknolojinin baş döndüren hızla geliştiği günümüzde, teknolojik ürünler artık işte, evde, yolda tatilde, kısaca hayatımızın her alanında yaşamımızın her anında yanımızda. Teknolojinin gelişimi yaşam şeklimizin yanı sıra iş hayatımızı, iş yapış şeklimizi de değiştirdi. Avansas.com da hem kurumsal hem de bireysel teknolojik ürün siparişlerini analiz etti ve 1440069044_Avansas_teknolojikurunler__1_çarpıcı sonuçlara ulaştı.

Müşteri siparişlerinin analizine göre; en çok USB bellekler, klavyeler, piller, mini scanner’lar, taşınabilir depolama ürünleri, taşınabilir şarj cihazları ve CD’ler sipariş ediliyor. Kurumsal müşteriler en fazla bilgisayar, mouse, klavye, taşınabilir projeksiyon, CD ve USB bellek sipariş ederken bireysel müşteriler en fazla harici diskler ve taşınabilir şarj cihazları alıyor. Bu ürünlerin yanı sıra mikrofon, kulaklık, uzatma kabloları, projeksiyon cihazları, hoparlörler satın alma sıklığı olarak en çok tercih edilen ürünlerin arasında yer alıyor.

Tatile USB bellek ile gidiyoruz

Teknolojik ürünlerin satın alma sıklıkları, siparişlerde artışın yaşandığı dönemler, teknolojiyle birlikte değişen iş hayatına ilişkin de önemli ipuçları veriyor. Teknoloji ürünlerinin en çok tercih edildiği dönem yaz tatilinin sona erdiği ekim, kasım ve aralık ayları. Ofis dışında çalışanlar elbette ki tüm ürünlerde taşınabilir olanları tercih ediyor. Özellikle firmaların satış ekipleri başta olmak üzere dışarıda çalışanlar en fazla laptop, tablet, taşınabilir şarj cihazı, USB Bellek, harici hard disk, pil, taşınabilir projeksiyon ve taşınabilir vantilatörleri sipariş ediyor. Ürünlere göre baktığımızda ise USB bellek, taşınabilir şarj cihazları ve CD’ler daha çok ilkbahar ayları olan nisan, mayıs ve haziran aylarında alınıyor.

Siparişler özellikle tatil dönemlerinde yoğunlaşıyor. Bu da gösteriyor ki; çalışanlar tatile giderken mobil teknoloji ürünlerini ve datalarını yanlarına alıyorlar. Harici diskler genelde ocak-şubat ile kasım-aralık aylarında alınıyor. Klavye tüketimi sene sonuna doğru artış gösteren ürünler arasında yer alıyor. Hava sıcaklıkları da teknolojik ürün siparişlerine yön veriyor. Haziran, temmuz ve ağustos aylarında klima ve vantilatör satışları artarken, ekim ve sonrasında ise yağlı radyatör ve elektrikli ısıtıcı satışlarında önemli oranda artış yaşanıyor.

Ofisler mobilleşiyor, tablet satışları hızla artıyor

Teknolojik ürün siparişleri meslek gruplarına göre de değişiklik gösteriyor. Avukatlar, muhasebeciler, bankacılar ve mimarlar en fazla USB bellekler, harici diskler alırken pazarlama, tanıtım ve reklam sektöründe çalışanlar en çok taşınabilir şarj cihazları ve taşınabilir projeksiyon cihazları sipariş ediyor. Laptop ve laptop çantaları özellikle ajanslar tarafından en yoğun sipariş edilen ürünler arasında yer alıyor. Avukatlık, mimarlık ve bankacılık ofisleri genellikle masaüstü bilgisayarları ve harici hard diskleri tercih ediyor. USB Bellek ve CD’ler tüm meslek grupları içinde en yoğun sipariş edilen ürünler.

Şu anda laptop ve masaüstü bilgisayar satışları tablet satışlarının önünde gidiyor. Ancak tablet satışları hızla artıyor. Meslek gruplarına göre farklılık gösterse de çalışanların her geçen gün daha mobil oldukları 2015 yılının ilk yarısında, tablet satışları PC ve Notebook satışlarının yarısına yaklaşmış durumda. Tablet alanların oranı ise 2015 yılının ilk yarısında 2014 yılına göre 3,5 kat artış gösterdi. Tablet kılıfları, taşınabilir şarj cihazları ve telefon aksesuarları da bu satışlara paralel olarak artış gösteriyor. Akıllı cep telefonları da Avansas.com üzerinden en fazla satışı yapılan teknolojik ürünler arasında önemli bir orana sahip.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>