Techinside Google News
Techinside Google News

CEO’ların sosyal medya ile imtihanı

CEO'ların büyük çoğunluğu birer sosyal medya hesabı olmasına rağmen aktif bir kullanıcı değil. Olmaları gerekiyor mu? Peki, ne şekilde?
- Advertisement -

Yapılan araştırmalar ABD’deki Fortune 500 şirketlerindeki CEO’ların yüzde 70’nin sosyal medyada kanallarında sosyal bir etkileşim içine girmediklerini ortaya koyuyor. Bu araştırmaya göre CEO’ların yüzde 76’sı en az bir sosyal ağda ve yüzde 19’u ise en az iki sosyal ağda hesabı bulunuyor ancak aktif olarak bu kanalları kullanmaktan uzak duruyorlar.

Bunun arkasında yatan iki neden öngörülmüş. Bunlar kişisel ve profesyonel nedenler. Kişisel nedenlerin başında CEO’ların yaş ortalamasının yüksek olması, sosyal medyanın daha çok gençler ile özdeşleşmesi ve CEO’ların bu mecralardan çekinmesi gösteriliyor.

Profesyonel nedenlerin başında ise el sıkışarak, kişisel ilişkileri ile işleri yürütmeye alışkın CEO’ların dijital dünyada aynı başarıyı göstermesinin pek olası olmadığına dair olan inanç geliyor.

Sorulması gereken soru ise şu: CEO’ların sosyal medya stratejisi ne olmalı?

Şüphesiz ki CEO’ların sosyal medyada mutlaka bulunması gerekiyor, bunu sadece kişisel duruşları adına değil, temsil ettikleri şirket adına da yapmaları gerekiyor. Ancak profesyonel iş hayatı ve sosyal medyanın kişisel yoğunluğu arasındaki ince çizgiyi belirlemek her zaman düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Üstelik CEO’ların yoğun gündemi göz önüne alınırsa sosyal medyada sürekliliği sağlamak onlar için gereksiz bir iş haline gelebilir. Bu noktada profesyonellerden yardım almak doğru bir strateji gibi görünüyor ancak bunun sürekli denetlenmesi ve günün sonunda kişisel iletişimin de sürdürülmesi gerekiyor aksi takdirde sadece bayramlarda kutlama mesajı atan bir yazılımın veya stajyerin yönettiği sosyal medya hesabından CEO’lara pek hayır gelmeyeceği aşikar bir durum.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir