Techinside Google News
Techinside Google News

Chrome kilit simgesi değişiyor

Google’ın kararıyla Chrome kilit simgesi değişiyor. Asma kilit simgesi artık yerini yeni bir tasarıma bırakacak.
- Advertisement -

Google’ın kararıyla Chrome kilit simgesi değişiyor. Asma kilit simgesi artık yerini yeni bir tasarıma bırakacak.

URL çubuğundaki asma kilit simgesi, ayar simgesinin bir çeşidi olarak bu yıl kullanımdan kaldırılacak. Kilit simgesi, web tarayıcıları tarafından onlarca yıldır bir sitenin Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenli veya kısaca HTTPS üzerinden yüklendiğini belirtmek için kullanılmıştı. Bu şifreli bağlantı türü bir zamanlar istisnaydı ama artık norm haline geldi. Google’ın verilerine göre Windows’ta Chrome’a ​​yüklenen sayfaların yüzde 95’inden fazlası HTTPS kullanıyor. Karşılaştırıldığında, 2013’te ilk bir milyon sitenin yalnızca yüzde 14’ü HTTPS kullanılarak teslim edildi. Chrome kilit simgesi için yapılacak değişikliğe kullanıcıların dikkat etmesi gerekiyor.

Chrome’dan güvenlik yenilemesi

2016’da Google, birçok kullanıcının bunun ne anlama geldiğini yanlış anladığını gösteren araştırmaların ardından Chrome’daki kilit simgesini yeniden tasarladı. Buna rağmen, 2021’de ankete katılanların yalnızca yüzde 11’i simgenin gerçek anlamını biliyor ve birçoğu, daha fazla site bilgisi görüntülemek için simgenin tıklanabileceğinin farkında değildi. Google, birçok kişinin inandığı gibi kilit simgesinin web sitesi güvenliğiyle doğrudan ilişkili olmadığı için yanlış anlaşılmanın endişe kaynağı olduğunu söyledi.

Kullanıcıların bir alt kümesiyle yapılan deneylerin ardından Google, Chrome‘daki kilit simgesini ayar simgesinin değiştirilmiş bir sürümüyle değiştirmeye karar verdi. Google, tarafsız bir gösterge olduğu için yeni simgenin güvenilirlik anlamına gelmediğine inanıyor. Dahası, arama devi, yeni simgenin daha açık bir şekilde tıklanabilir olduğunu ve genellikle ayarlarla veya ek kontrollerle ilişkilendirildiğini söyledi. Özellikle Chrome, bağlantıları güvenli olmadığında kullanıcıları uyarmaya devam edecek.

Yeni simge, Eylül ayı başlarında Chrome 117’nin piyasaya sürülmesiyle masaüstü kullanıcıları için görünmeye başlayacak. Tune logosuyla tanışmak isteyenler Chrome Canary’de Chrome Refresh 2023’ü etkinleştirerek bunu yapabilirler. Google, aynı zamanda Android’deki simgeyi de değiştirecek. iOS’ta, tıklanabilir olmadığı için kilit simgesi tamamen kaldırılacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir