Techinside Google News
Techinside Google News

Çin, ABD’yi Hack İmparatorluğu olarak isimlendirdi

Çin, ABD’yi Hack İmparatorluğu olarak isimlendirdi. Çinli bilgisayar korsanları, yerini Hack İmparatorluğu’na bıraktı.
- Advertisement -

Çin, ABD’yi Hack İmparatorluğu olarak isimlendirerek yeni bir akım başlattı. Çinli bilgisayar korsanları, yerini Hack İmparatorluğu’na bıraktı.

“Çinli bilgisayar korsanı” terimi popüler kültürde yaygın bir söz haline geldi. Ancak görünüşe göre Asya ulusunun ABD için benzer bir terimi var: “Hack İmparatorluğu”. İsim, CIA’yı Çin’e ve diğer ülkelere karşı siber saldırılar kullanmakla suçlayan yeni bir Çin raporunda geçiyor.

The Reg’e gör , Çin Ulusal Bilgisayar Virüsü Acil Müdahale Merkezi ve yerel siber güvenlik firması 360 Total Security tarafından yürütülen “Matrix” adlı soruşturma, “Empire of Hacking: ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı – Bölüm I” başlıklı bir raporda yayınlandı.

Empire of Hacking: ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı – Bölüm I

Rapor, Çin’deki bir dizi siber saldırıyı inceleyen müfettişlerin, CIA ile yakından ilişkili olduğu iddia edilen çok sayıda Truva atını, işlevsel eklentileri ve saldırı platformu örneklerini yakalayıp çıkardıklarını ve ABD kontrolü altındaki bir “bilgisayar korsanları imparatorluğunu” ortaya çıkardığını iddia ediyor.

Raporda, “Bu siber silahlar, katı, standartlaştırılmış ve profesyonel yazılım mühendisliği yönetiminden geçti. Bu, CIA tarafından siber saldırı silahları geliştirmede benzersiz bir şekilde takip edildi” ifadelerine yer verildi.

Ancak bulguların çoğu, kod adı Vault7 olan Wikileaks tarafından CIA hakkında 2017’de yapılan bir dizi sızıntıdan derlenen eski bilgilerden geliyor. Teşkilatın küresel gizli bilgisayar korsanlığı programının ayrıntılarını, kullandığı kötü amaçlı yazılımı ve Apple ve Android telefonlar, Windows ve akıllı TV’ler dahil olmak üzere çok çeşitli ABD ve Avrupa şirket ürünlerine yönelik düzinelerce sıfırıncı gün silahlandırılmış açıklarını içeriyor.

Raporda, “Artık küresel olarak neredeyse tüm internet ve IoT varlıklarını kapsıyorlar. Yabancı ağlar üzerinde kontrole ve önemli, hassas verilerin herhangi bir zamanda çalınmasına izin veriyorlar. Bu saldırıların hedefleri arasında kritik bilgi altyapısı, havacılık, araştırma kurumları, petrol ve petrokimya endüstrileri, büyük internet şirketleri ve çeşitli ülkelerdeki devlet kurumları yer alıyor. Bu saldırıların izleri 2011 yılına kadar uzanıyor ve bugüne kadar devam etti” denildi.

Rapor ayrıca, CIA’nın sosyalist rejimleri baltalamaya çalışma geçmişinden ve ABD’nin, ülkenin iktidardaki Komünist partisiyle aynı fikirde olmayanlar tarafından kullanılması nedeniyle Çin’in birçok kez karşı çıktığı TOR protokolünü geliştirmesinden de bahsediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir