Çin robot hastanesi açtı

0

robot hastanesi

Koronavirüs salgını, sağlık alanında robotlara ne kadar çok ihtiyaç duyduğumuzu bir kez daha ortaya koydu. Çin, robot hastanesi ile geleceğe dönük önemli bir yatırım yaptı.

Çin robot hastanesi açıldı

Koronavirüs salgını, hem hastaların hem de sağlık çalışanlarının güvenliği için sağlık alanında robotların kullanımının ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bu durumun önemiyle karşı karşıya kalan Çin, direkt olarak hareket geçti.

Çin hükümeti tarafından desteklenen çalışmayla, CloudMinds robotları sağlık alanında kullanılmaya başlandı. Açılışı yapılan Smart Field Hospital isimli bu hastanede, tamamen CloudMinds’e ait robotlar yer alıyor.

Yetkililer, robotların insanlara kıyasla çok daha kolay bir şekilde dezenfekte edildiğini ve salgının yayılma risklerini azalttığını belirtiyor. Dezenfekte edilen bu robotlarla, sağlık hizmetlerinin çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde verilebileceği belirtiliyor.

Robotlar şimdilik hastalara yiyecek, su ve ilaç ulaştırmak gibi biraz daha rutin işlerde kullanılıyor. Çin’in, hastaneler ve okullar dahil olmak üzere 100’den fazla robot teminini sağladığı ve yeni bir salgına karşı bu robotların hazırlıklı bir şekilde bekletildiği söyleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>