Çin süper bilgisayara doymuyor

0

Süper bilgisayar yarışında liderlik tahtını tekrar ele almak isteyen ABD’ye rağmen Çin liderliği bırakmamaya kararlı. ABD başkanının dünyanın en güçlü bilgisayarlarına ABD’nin sahip olması için özel çalışma emri vermesine rağmen, Uzak Doğu’nun lider ülkesinde geliştirilen yeni süper bilgisayar Sunway TaihuLight, kolay kırılamayacak bir rekora ulaştı.

93 petaflop işlem gücüne sahip olan süper bilgisayar saniyede 93.000 trilyon işlemi sonuçlandırabiliyor. Sunway TaihuLight’ın bu değerli, daha önce dünyanın en güçlü bilgisayarı olan Tianhe-2’nin iki katı. Tianhe-2 ise yine ejderhalar ülkesine ait bir süper bilgisayardı.

Sunway TaihuLight’ın görevi, öncüllerinde olduğu gibi, hava tahminleri, gelişmiş üretim hesaplamaları ve büyük veri analizi olacak. Elbette eski süper bilgisayarlar da devreden çıkmış değil.

Öte yandan bugün yayınlanan süper bilgisayarlar listesine göre Çin sadece liderliğini yeni bilgisayarla pekiştirmiş değil, tarihte ilk defa ABD’den daha fazla süper bilgisayara sahip oluyor. TOP 500 süper bilgisayar listesine göre ABD’nin listede toplam 165 süper bilgisayarı varken, Çin’in bilgisayarları 167 adete çıkmış durumda.

Oysa sadece 10 sene önce Çin’in sadece 28 süper bilgisayarı bulunuyordu ve 30’dan az süper bilgisayara sahip ülkeler listeye alınmıyordu. Öte yandan listenin ilk 10’unda yer alan bilgisayarların Çin, ABD, Japonya, İsviçre, Almanya ve Suudi Arabistan’a ait olması da dikkat çeken diğer bir ayrıntı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>